Rubrika: Zázvor lékařský
Zázvor a jeho léčivé účinky
Zázvor je jedno z nejstarších koření, pocházející z asijského kontinentu. Používali ho již staří Římané a Řekové. Do Evropy se dostal až ve středověku. Dodnes je všeobecně rozšířeným kořením a má široké použití i v lidovém lékařství. Zázvor a jeho léčivé účinky jsou v lidové medicíně používány již po staletí.
Popis
Zázvor lékařský (Zingiber officinale), zastarale také zázvor pravý, je rostlina patřící do čeledi zázvorníkovitých. Je to jednoděložná rostina s rákosovitými listy. Pěstuje se pro dužnaté, hlízovitě ztloustlé oddenky, dlouhé asi 10 cm.
Z hlízovitě členěného, plazivého oddenku vyrůstá několik lodyh až do výšky 1 metru. Jsou porostlé dvěma řadami úzkých přisedavých listů. Z oddenku vyrůstají také bezlisté květonosné stvoly, zakončené hustým, příjemně vonícím, klasovitým květenstvím. Plody dozrávají v trojpouzderné mnohosemenné tobolky.
Zázvor můžeme najít hlavně na plantážích v Indii, Číně, Japonsku, Jamajce a v západní Africe. Planě se nevyskytuje. Množí se vegetativně, částmi oddenků. Daří se mu v nížinách v lehčích humózních půdách s dostatkem vláhy. Rostliny nesnáší přímé slunce. Když zaschnou nadzemní části, zázvor se sklízí, pere, suší a dále upravuje. Podle zpracování rozlišujeme zázvor neloupaný, pololoupaný, loupaný a zázvor bělený.
Použití
Zázvor se přidává do různých kořenících směsí, používá se při pečení, do cukrářských výrobků, perníků, biskvitů, ale i ke kořenění masa, drůbeže, ryb a podobně. V různých zemích je oblíben
Pěstování zázvoru
Pěstování zázvoru není složité, přestože je to exotická rostlina. Můžeme jí jednoduše pěstovat i v domácích podmínkách.
Pěstování zázvoru
Zázvor potřebuje ke zdárnému růstu světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Světlo by mělo být rozptýlene nebo mírně zastíněné. Má rád bohatou, propustnou půdu bez kamenů. Pro zázvor jsou důležité poměrně vysoké teploty, proto je nejvhodnější ho pěstovat ve skleníku nebo doma v květináči.
Nižší teplota způsobuje zahnívání oddenku, citlivého na chlad. Zázvor vyžaduje pravidelnou a dostatečnu zálivku, né však přelití. Nejlépe se mu daří v
Zázvorový čaj
Zázvor má již dlouhou tradici při léčbě nachlazení a problémech, které s ním souvisí. Zázvorový čaj příjemně prohřeje celý organismus a je jedním z nejlepších pomocníků i při dalších onemocněních.
Zázvorový čaj – recept, léčivé účinky
- zázvorový kořen
- podle chuti hřebíček, skořici
- na dochucení med, citrón
- voda
Příprava zázvorového čaje:
Odkrojíme asi 2 centimetry ze zázvorového kořene a dobře oloupeme škrabkou na brambory.
Zázvor nastrouháme na hrubším struhadle a vhodíme do jednoho litru vroucí vody. Můžeme přidat kousek