Yzop lékařský a jeho léčivé účinky
Yzop je léčivá i kořenící bylina, která někdy bývá pěstována i jako rostlina okrasná. Pochází ze Středomoří, odkud jej k nám přivezli benediktýnští mniši. Yzop lékařský a jeho léčivé účinky jsou již odpradávna využívány v lidovém léčitelství, místy se užívá v domácnosti jako koření.
Popis
Yzop lékařský (Hyssopus officinals), lidově také „hyzop“, je vytrvalá, spíše polokřovitá, medonosná rostlina, patřící do čeledi hluchavkovitých. Větví se hned nad zemí (větve mají bylinný charakter) a dosahuje výšky až 60 cm. Na větvích jsou přisedavé listy, úzce kopinatého až čárkovitého tvaru, s hladkými okraji.
Yzop kvete od července do září. Jeho květy jsou uspořádány v lichopřeslenech, posazených do úžlabí horních listů. Jejich barva je obyčejně modrá, červenofialová, růžová a někdy i žlutobílá. Rostlina příjemně voní a má kafrovitou příchuť, lehce nahořklou.
Použití yzopu
Jako koření se používají čerstvé nebo sušené lístky. Může se přidávat do karbanátků, nádivek, omáček k masům, pod zvěřinu, hovězí maso, do bylinkového másla, tvarohu, majonéz, zeleninových salátů (okurkový, rajčatový), do polévek (hrachové, bramborové, zeleninové) a podobně. Používá se také k výrobě likérů. Zkvašené lístky yzopu obsahuje mírně alkoholický nápoj – arabský šerbet. Yzop lékařský a jeho léčivé účinky se využívají také v lidové medicíně.
Sběr a sušení yzopu
Yzop sbíráme v době květu (nejlépe na počátku kvetení). Sklízíme vrcholky natě s květy. Suší se rozložené v tenkých vrstvách na stinném a vzdušném místě. Sběr by se měl alespoň jednou denně obracet. Listy se mohou sbírat po celý rok.
Yzop lékařský a jeho léčivé účinky
Yzop lékařský, respektive jeho sušená nať, obsahuje účinnou silici, jejíž součástí je pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen. Z dalších složek je to glykosid hesperidin, třísloviny, hořčiny, pryskyřice, marubiin, organické kyseliny a minerální látky. Yzop má antibakteriální účinky (brání růstu mikroorganismů), proto se používá jako přírodní antibiotikum. Významný je ještě obsah vitamínu C, a to 170 mg ve 100 g čerstvé natě.
Vnitřní účinky
Doporučuje se zejména při chorobách horních cest dýchacích, protože uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Užívá se při léčbě průdušek, zahlenění, kašli, bronchiálním kataru, na astma a při bolesti v krku. Při suchém kašli se používá jako kloktadlo. Podávaný za studena účinkuje proti nadměrnému pocení (včetně nočního pocení v klimakteriu). Má močopudné účinky a podporuje správnou činnost ledvin. Užívá se i při léčbě revmatismu. Příznivé účinky má tato bylina i na trávicí soustavu, povzbuzuje chuť k jídlu, má mírně projímavé účinky a působí dobře při nadýmání.
Čaj z yzopu
Jednu lžičku byliny přelijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 10 minut louhovat a slijeme. Užíváme 2 x denně.
Zevní účinky
Zevně se yzop používá ve formě obkladů a koupelí na špatně se hojící rány, pohmožděniny a různé kožní ekzémy. Příznivé účinky má i na pokožku hlavy, zklidňuje její svědění a odstraňuje lupy.
Související články:
Napsat komentář