Rubrika: Vysoký krevní tlak

Bylinky na vysoký krevní tlak

Bylinky na vysoký krevní tlak použití

Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze, je v dnešní době jedním z nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění. Toto onemocnění se dá dnes již zařadit do skupiny civilizačních chorob. Vysoký krevní tlak není radno podceňovat. Jestliže nechcete hned sahat po lécích, můžete nejdříve vyzkoušet bylinky na vysoký krevní tlak.

Hodnota tlaku naměřená tonometrem vyjadřuje sílu, kterou působí krev na stěny cév. Udává se v torech – mmHg. Ideální tlak u dospělých osob je 120/80 mmHg. První naměřená hodnota by se měla pohybovat od 100 do 130, druhá od 70 do 90. O vysokém tlaku mluvíme, když překročí hranici 140/90 mmHg. První číslo označuje systolický tlak, vznikající při srdečním stahu a odráží stav našich tepen. S přibývajícím věkem tato hodnota většinou stoupá. Druhé číslo vyjadřuje diastolický tlak, který se zaznamenává při uvolnění srdečního svalu.

Při léčení hypertenze hraje zásadní roli odpovídající životospráva. Doporučuje se nejíst tučná jídla, omezit jídla slaná, nepít alkohol, nekouřit, omezit stres, takže vlastně od základů ozdravit životní styl a důležité je také upravit pitný režim. Živočišné tuky by se měly nahradit tuky rostlinného původu, které obsahují nenasycenné mastné kyseliny cenné pro naše zdraví.

Bylinky na vysoký krevní tlak

Jako podpůrný prostředek při léčbě vysokého krevního tlaku můžeme použít také některé bylinky.
Mezi nejpoužívanější, blahodárně působící při léčbě vysokého krevního tlaku, patří jmelí bílé a kokoška pastuší tobolka, které regulují jak vysoký, tak i nízký krevní tlak. Dobré účinky mají i další bylinky o kterých je řeč níže.
Velmi dobře na hypertenzi působí medvědí česnek, který je v domácím léčitelství hojně využíván. Ze zeleniny má pozitivní účinky ještě  celer, cibule a kopr.

Hloh obecný

Hloh obecný je bylina, která se používá pro snížení krevního tlaku a navíc dobře působí jako prevence infarktu, při srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování. Čaj z hlohu připravíme

Čaj a odvar ze jmelí

Čaj a odvar ze jmelí recepty

Jmelí není jen dekorativní a ozdobnou rostlinou na vánoce, ale skrývá v sobě i řadu léčivých účinků. Větvičky této cizopasné rostliny se sbírají většinou od začátku října do poloviny prosince, posekají se a usuší. Mezi nejvýraznější přednosti jmelí patří jeho příznivé působení na srdce a krevní oběh. K těmto účelům si můžeme připravit čaj a odvar ze jmelí.

Čaj ze jmelí –  recept, použití, účinky

Čaj ze jmelí připravujeme ve studeném stavu. Jedna vrchovatá čajová lžička se dá na noc do 1/4 l studené vody, ráno se ohřeje a scedí. Potřebujeme-li na den větší množství, můžeme čaj nalít do termosky, aby vydržel teplý nebo ho vždy před použitím ohřát ve vodní lázni. Čajové kůry se

Čaj z kokošky pastuší tobolky

Čaj z kokošky pastuší tobolky recept

Kokoška pastuší tobolka je jednou z bylin, která má příznivé účinky na krevní oběh. Je vhodná, podobně jako jmelí, při vysokém, ale i nízkém krevním tlaku. Patří mezi velmi cenné léčivé rostliny, proto se čaj z kokošky pastuší tobolky používá i při dalších onemocněních a problémech.

Čaj z kokošky pastuší tobolky – recept, použití, léčivé účinky

Připravíme ho tak, že spaříme jednu vrchovatě naplněnou lžičku 1/4 litrem vroucí vody a necháme krátce vylouhovat. Pije se po dvou šálcích