Vratič obecný a jeho léčivé účinky

Vratič obecný je silně aromatická bylina pravděpodobně původem ze Středomoří, dnes rozšířená již téměř po celé Evropě. U nás ho můžeme najít od nížin až po horské oblasti na okrajích lesů, v hájích, křovinách, na rumištích, úhorech, v příkopech, na mezích, podél cest a silnic, na březích vodních toků a podobně. Pěstuje se také v zahradách jako okrasná rostlina. Jeho užívání má dlouholetou historii. Vratič obecný a jeho léčivé účinky jsou známy již od dob starého Řecka, kde byl používán proti parazitům a při žaludečních problémech.
Vratič je opředen i mnoha legendami. Jeden z výkladů jeho českého rodového jména praví, že napomáhá ke šťástnému návratu z cest, k vyléčení nevěry a návratu k milované osobě. Druhý říká, že je odvozen od slova zvracení, které po jeho nadměrném užití nastává.
Popis
Vratič obecný (Tanacetum vulgare), někdy také nazýván kopretina vratič, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi hvězdnicovitých. Lidových názvů má vratič opravdu nepřeberné množství, zde jen pár příkladů: „balzámová kopretina, brátnička, cicvár, cicvárkové semínko, hambous, křečové koření, navratek, návratníček, třeslavka, vrátečka, vrátečník, vrátička a žlutý návratníček “.
V zemi má vratič dosti velký, hnědý oddenek, z něhož vyrůstá trs lysých lodyh až do výšky jednoho metru. Listy jsou peřenodělené, jasně zelené, s hluboce pilovitými úkrojky.
Vratič obecný kvete od července do října žlutými květy sestavenými do konečné laty. Květní úbor má zákrovní listy na okraji blanité. Lůžko úboru nese květy dvojího druhu. Vnitřní květy jsou trubkovité a mají pětizubou korunu, tyčinky a čnělky. Vnější květy jsou také trubkovité s korunou trojzubou, nemají tyčinky, ale jen čnělky. Semeník uzrává v nažku s pěti žebry, na vrcholu s blanitou korunkou.
Sběr a sušení
Používaná část vratiče jsou květní úbory, listy nebo celá nať. Květní úbory se sbírají bez zákrovních listů za sucha v červenci až říjnu. Suší se opatrně přirozeným teplem ve stínu. Listy a nať se sbírají od července do září, v době květu. Silnější kusy lodyh se odstraní, sběr se rozprostře do tenké vrstvy a suší přirozeným teplem. Umělým teplem lze sušit do teploty 35 stupňů. Někdy se využívají i plody.
Vratič obecný a jeho léčivé účinky
Celá rostlina pronikavě a nepříjemně páchne po kafru. Má ostrou a hořkou chuť. Sušením se nepříjemný zápach zmenšuje. Nejdůležitější složkou vratiče je žlutozelená silice (květy obsahují až 1,5 %, nať 0,5 %). Z dalších látek jsou to terpeny pinenu a kamfenu, kafr, borneol a cineol. V nati jsou dále obsaženy hořčina tanacetin, organické kyseliny (např. jablečná a vinná), pryskyřice, vosk, tuky, flavonové glykosidy a třísloviny. Kořeny obsahují také pektinové polysacharidy (zejména inulin).
Pro své antibakteriální a anthelmické účinky (působí proti parazitům) byl dříve vratič oblíbeným prostředkem proti střevním parazitům (škrkavky, hlísty). Používal se ve formě nálevu z listí či natě. Ke stejnému účelu se užíval i prášek, připravený důkladným rozdrcením drogy, 3x denně na malý hrot nože, tak aby celkové množství nepřesáhlo 1 g denně. Díky obsahu některých jedovatých silic, může vnitřní užívání způsobit překrvení orgánů v dutině břišní, křeče a závratě. Při používání vyšších dávek způsobuje otravu, která může skončit i smrtí. Vzhledem k tomu, že terapeutická dávka se téměř rovná dávce toxické, od vnitřního užívání se ustoupilo a nedoporučuje se. Své místo však má vratič obecný v homeopatii.
S ohledem na jeho antibioticné a antirevmatické účinky se používá zevně ve formě masti či odvaru určenému k přípravě koupele například na klouby postižené revmatoidní artritidou, při špatně se hojících ranách a podobně. Na pohmožděniny lze také užít olej v němž byly rozmačkány vratičové listy, nať nebo květy.
Vratič obecný se nepoužívá jen v lékařství, ale i při výrobě likérů (např. jesenický bylinný likér Praděd). Sušená nať působí jako přírodní insekticid proti molům, komárům a jinému hmyzu. Je známo i jeho využítí jako koření a barvivo (žlutozelené až olivově zelené odstíny). Vratič obecný, respektive čaj z vratiče, může být i velmi užitečným bojovníkem proti savým škůdcům na zahradě.
Související příspěvky k článku „Vratič obecný a jeho léčivé účinky“:
Napsat komentář