Rubrika: Vlaštovičník větší

Vlaštovičník větší a jeho léčivé účinky

Vlaštovičník větší a jeho léčivé účinky na náš organismus

Vlaštovičník větší a jeho léčivé účinky byly našimi předky dříve hojně využívány v lidovém lékařstí. Dnes ho mnoho lidí považuje jen za nepříjemný jedovatý plevel. Roste po celé Evropě. Můžeme ho najít na stinných místech, v houštinách, u plotů, na rumištích a na neobdělané půdě.

Popis

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus), lidově také nazýván „celidon, dar nebeský, krvavníček, krvovník, je vytrvalá bylina patřící do čeledi mákovitých. Bohatě a vidličnatě rozvětvená, na povrchu chlupatá lodyha, dorůstá až do výšky jednoho metru. Na lomu z ní vytéká oranžově žlutá, mléčná šťáva. Listy vlaštovičníku jsou přisedavá, s laločnatě stříhaným tvarem.

Vlaštovičník větší kvete v květnu a červnu žlutými květy, uspořádanými do jednoduchého okolíku. Kalich je tvořen dvěma kališními lístky, které po rozkvětu odpadávají. Koruna se skládá ze čtyř vejčitých korunních plátků. Květ má spoustu tyčinek. Nadkvětý semeník vybíhá v dlouhou čnělku a uzrává ve válcovitou šešuli, obsahující mnoho černohnědých semen.

Sběr a sušení

Vlaštovičník větší – nať se sbírá v dubnu a květnu před rozkvětem nebo na počátku květu. Suší se pozvolna při teplotě do 35 stupňů. Oddenek s kořeny se sbírá na podzim, kdy obsahuje

Vlaštovičníková tinktura

Vlaštovičníková tinktura recept

Vlaštovičníková tinktura je jeden z domácích léčivých přípravků, které si můžeme vyrobit sami doma. Vlaštovičník větší je jedovatá bylina, takže jeho užívání bychom měli vždy konzultovat s lékařem.

Vlaštovičníková tinktura – recept, použití, léčivé účinky

Vlaštovičníkovou nať i s listy pokrájíme nadrobno, napěchujeme do uzavíratelné láhve, zalijeme 80% lihem a uzavřeme. Sklenici postavíme na 2 týdny na teplé místo a každý den protřepeme.

Po této době přecedíme a dostaneme tinkturu D0. Zbylé byliny zalijeme opět lihem, předešlý postup opakujeme a dostaneme

Vlaštovičníková šťáva

Vlaštovičníková šťáva účinky

Vlaštovičníková šťáva se používá zevně při různých chorobách kůže.

Vlaštovičníková šťáva – použití, léčivé účinky

Čerstvé listy, květy a nať umyjeme a vylisujeme z nich šťávu. Po té s ní potíráme postižená místa. Vlaštovičníkovou šťávu používáme na bradavice, kuří oka, při nemizejících lišejích a na plíseň nehtů na nohou.

Na bradavice můžeme použít mléko vytékající z ulomeného stonku, utrženého v oblasti kolénka, kde jsou napojeny listy. Bradavice s ním potíráme 3× denně, až