Violka trojbarevná a její léčivé účinky
Violka trojbarevná vyniká mezi bylinkami svým krásným barevným květem. Ve volné přírodě se vyskytuje téměř po celé Evropě. Můžeme se s ní setkat na loukách, mezích, úhorech a okrajích lesů. Violka trojbarevná a její léčivé účinky jsou známy odpradávna. Při mnohých onemocněních jí doporučoval již otec medicíny Hippokrates. Její nejbližší příbuznou je violka rolní, které chybí v květu tmavěfialová barva. Pro léčivé účely jsou oba dva druhy prakticky rovnocenné.
Popis
Violka trojbarevná (Viola tricolor), jinak také maceška trojbarevná, lidově nazývaná „macoška, trojíčná bylina, koření srdečné, sirotky, macocha“, je jednoletá nebo dvouletá bylina, patřící do čeledi violkovitých. Z jednoduchého kořene v zemi vyrůstá trojhranná, na povrchu lysá, větvící se lodyha. Často bývá položená a jen její konec stoupá do výšky. Dolní listy jsou vejčité, horní kopinaté až čárkovité, na okrajích vroubkované. U odstupů listů stojí palisty, často dost veliké a lyrovitě dělené.
Maceška kvete od května do října. Květy jsou umístěnými na dlouhých úžlabních stopkách. Kalich se skládá z pěti podlouhlých lístků kališních, koruna má pět plátků korunních, rozmanitě zbarvených (bílé, žluté, modré, fialové). Semeník uzrává v tobolku s četnými semeny.
Sběr a sušení
Violka trojbarevná se sbírá v době květu, tedy přes celé léto. Ustřihne se celá nať i s květem a suší se rozložená v tenkých vrsvách, ve stínu. Sušit musíme opatrně, aby si nať podržela svojí původní barvu. Umělým teplem sušíme do 40 stupňů. Čerstvá nať má nasládlou chuť a po rozetření mezi prsty voní jako pomerančové květy. Usušením tyto vlastnosti ztrácí.
Violka trojbarevná a její léčivé účinky
Z účinných látek, které rostlina obsahuje, stojí za povšimnutí etherický olej, jehož součástí je mimo jiné kyselina salicylová a violaquercitrin, dále jsou to flavonové glykosidy, třísloviny, saponiny, sliz, minerální látky a jiné. Violka trojbarevná má podobné účinky jako její příbuzná violka vonná. První jmenovaná je však lepší na čištění krve a kožní choroby, druhá na dýchací cesty. Okrasné druhy violek (macešky), pěstované v našich zahradách, se pro použití v lidovém lékařství nehodí.
Violka má příznivé účinky na naše dýchací orgány. Dokáže zmírnit kašel a rozpouští hleny při chřipce a nachlazení. Čaj z violky trojbarevné je mírně močopudný, pomáhá při onemocnění močového ústrojí, podporuje látkovou výměnu, přispívá k čištění krve a odstraňuje nadměrné pocení.
Violka trojbarevná a její léčivé účinky jsou oblíbené zejména při kožních chorobách. Působí protizánětlivě při léčbě akné, na špatně se hojící ekzémy, hnisavé rány a různé vyrážky. Důležitou součástí není jen pití violkového čaje, ale i úprava stravy. Vnitřní léčení kožních chorob můžeme doplnit zevním použitím violky ve formě tinktury nebo odvaru, kterými potíráme nebo omýváme postižená místa. Čerstvou, trochu podrcenou nať lze přikládat na těžce se hojící vředy.
Související články:
Napsat komentář