Včelí med a jeho léčivé účinky
Již naši předkové poznali, že tento chuťově zázračný dar přírody, je nejen sytý a výživný, ale že včelí med a jeho léčivé účinky působí blahodárně při různých onemocněních a obtížích. Postupem času se člověk naučil spolupracovat s včelami, přivykl je na soužití s ním a svými chovatelskými úspěchy získal hmyz vyznačující se neobyčejnou produktivitou a pracovitostí. Současná věda dokázala a přidala mnohá zjištění o vyjímečných vlastnostech medu, které jsou pevně zakořeněny v tradici lidové medicíny.
Včelí med a jeho léčivé účinky
Med je koncentrovaným roztokem cukrů, hlavně jednoduchých čili glukózy a fruktózy. Vedle toho med obsahuje enzymy, organické kyseliny, minerální soli, bílkoviny, sloučeniny dusíku, vitamíny, silice (vonné a chuťové) a barviva. Z prvků to jsou draslík, vápník, železo, hořčík, baryum, chróm, vanad, wolfram, kobalt, molybden a další. Léčivé účinky medu závisejí samozřejmě také na rostlinách, z jakých včely nektar sbírají.
Med patří k potravinám lehce stravitelným, takže pro člověka, který asimiliuje sacharózu jenom do určité míry, je velmi přijatelným. Jednoduché cukry obsažené v medu, se vstřebávají do krve bezprostředně. V běžném množství nemá med na náš organismus škodlivé účinky. Zahříváním medu se ničí jeho aktivní substance, a tím se jeho hodnota snižuje na úroveň směsi jednoduchých cukrů.
Med by měl co nejdéle zůstat v horních částech trávicího traktu, takže je doporučeno ho jíst s pečivem. Trávení medu trvá, podobně jako u ovocných šťáv, méně než dvě hodiny (pro srovnání: špenát, ředkvičky, okurky, chleba, brambory, pečené kuře: 3 – 4 hodiny, uzené maso: 4 – 5 hodin, tučné maso přes 5 hodin).
Velký obsah glukózy a fruktózy kvalifikuje včelí med a jeho léčivé účinky jako blahodárné při srdečních onemocněních, vředech žaludku a dvanáctníku, jaterních potížích a očních onemocněních. Med zlepšuje trávení a peristaltiku střev, normalizuje funkci ledvin, fixuje vápník v kostech a zvyšuje hladinu hemoglobinu. Dobře působí při kožních potížích, vyživuje pokožku a dezinfikuje rány. Včelí med také regeneruje fyzické a duševní síly a celkově posiluje obranyschopnost organismu. Působí detoxikačně při nadměrném pití kávy, alkoholu a kouření.
Med skladujeme na temném, suchém a chladném místě. V případě krystalizace je možné ho přivést do tekutého stavu zahřátím ve vodní lázni o teplotě 60 stupňů. Včelí med můžeme dokonce i zmrazit. Barva medu je závislá od původu, stáří a způsobu skladování.
Související příspěvky:
Napsat komentář