Vachta trojlistá a její účinky

Vachta trojlistá a její účinky na naše zdraví

Vachta trojlistá je u nás vzácná a na všech místech výskytu chráněná rostlina, což vylučuje její sběr ve volné přírodě. Někdy bývá také nazývána jako hořký vodní či bahenní jetel. Přirozeně roste v mírném až subarktickém pásmu severní polokoule. U nás jí můžeme vzácně najít tam, kde je dosti vláhy, na výše položených rašeliništích, bažinatých loukách, ve vodních příkopech a na březích rybníků. Pro její hořkou chuť, která se vůbec neslučuje s její krásou, jí lidé dříve považovali za jedovatou. Proto se vachta trojlistá a její účinky začali využívat až v 17. století.

Popis

Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), lidově také nazývaná „bobrek, bokřek, brukvorec, jetel hořký, dětel vodní, trojan vodní“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi vachtovitých. Z dutého, plazivého oddenku v zemi vyrůstají trojčetné listy s dlouhými řapíky. Lístky listové jsou opakvejčité, na povrchu lesklé, dužnaté s hladkými okraji. Z oddenku vyrůstá také stvol do výšky asi 25 centimetrů.

Vachta kvete v dubnu a květnu hrozny narůžovělých květů, umístěných na stvolu. Každý květ má svůj listen a dlouhou stopku. Kalich je složen z pěti tupých kališních lístků. Koruna je nálevkovitá, s pěti úzkými cípy na okraji. Uvnitř je chlupatá, zevně lysá. Má pět tyčinek s fialovými prašníky. Semeník vybíhá v čnělku, ukončenou dvojklanou bliznou. Uzrává v tobolku, obsahující pět až osm hnědých semen.

Sběr a sušení

Ve volné přírodě vachta trpí úbytkem přirozených stanovišť vlivem meliorací, těžby rašeliny a vysoušení zamokřených luk, proto by se v místě výskytu neměla trhat. Naštěstí se dá koupit v lékárnách. Občas se pěstuje na našich zahradách jako rostlina okrasná na okrajích umělých rybníčků a jezírek. Její listy se sbírají v květnu a červnu, když rostlina kvete nebo těsně po odkvětu. Odstřihnou se tak, aby u nich zůstal krátký kousek řapíku. Listy vachty trojlisté obsahují hodně vody, proto se musí sušit rychle, nejlépe umělým teplem při teplotě 40 – 50 stupňů. Přirozeným teplem se suší na vzdušném a stinném místě.

Vachta trojlistá a její účinky

Používaná část vachty trojlisté jsou listy velmi hořké chuti. Mezi nejvýznamější látky v nich obsažené patří glykosidy (menyanthin, meliatin)), flavonoidy, kumariny, fenylpropanolové kyseliny, steroly, triterpeny, třísloviny, vitamín C a jód. Jedná se o tzv. amarum, což je rostlinná droga obsahující hořké látky, stimulující vylučování trávicích šťáv a povzbuzující chuť k jídlu.

List vachty se používá nejčastěji ve formě nálevu jako žaludeční lék při poruchách trávení, střevních kolikách, nechutenství, plynnatosti, nevolnosti, zvracení, pálení žáhy a celkově při dyspeptických potížích. Příznivě působí při onemocnění jater a žlučníku. Droga zvyšuje činnost žaludku a podporuje tvorbu slin. Má schopnost upravovat a normalizovat vylučování žaludečních šťáv, proto je užívána při jejich přebytku i nedostatku.

Vachta trojlistá a její účinky celkově posilují organismus. Další dobrou vlastností je, že příznivě ovlivňuje krvetvorbu, oživuje krevní oběh, uklidňuje a snižuje horečku. Nálev lze použít i při migréně, proti zimnici a při zvětšené štítné žláze. Lze jí aplikovat také ve formě rozdrceného vachtového listí na jemný prášek. Užívá se 3 x denně na špičku nože. Můžeme jí používat samostatně, ale je také součástí mnoha směsí, především v kombinaci s jinými hořkými bylinami.

Vachta trojlistá by neměla být používána při zvýšené kyselosti žaludečních šťáv a zánětlivých onemocněních žaludku a střev. Pro její mírnou toxicitu není také vhodná pro těhotné a kojící matky.

Související příspěvky:

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *