Rubrika: Tymián obecný
Tymián a jeho léčivé účinky
Tymián a jeho léčivé účinky jsou v lidové medicíně využívány a vysoce ceněny již odpradávna. Byl hojně používán jako koření, lék a aromatizující bylina. Domovem je tymián v jižní Evropě, bývá přirozenou součástí stálezelených porostů ve Středomoří. Je to jedno z důležitých, hodně rozšířených koření, pěstovaných hlavně ve Španělsku, Itálii, Francii, Řecku a Albánii. U nás byla vyšlechtěna odrůda s citrónovou vůní zvaná „Lemona“.
Popis
Tymián obecný (Thymus vulgaris), lidově nazýván „vlašská mateřídouška“, je vytrvalý polokeř, patřící do čeledi hluchavkovitých, dorůstající až do výšky 50 cm. Na větvičkách jsou posazeny vstřícné, bezřapíkaté, přisedavé, drobné, čárkovité lístky. Na líci i narubu jsou pokryty žláznatými chlupy, naplněnými žlutozeleným etherickým olejem.
Tymián kvete v květnu a červnu drobnými modrofialovými kvítky. Dvojpyské květy jsou sestaveny do kulovitých lichopřeslenů. Semeník vybíhá v dvojklannou bliznu a uzrává v plod složený ze čtyř tvrdek.
Použití tymiánu
Tymián je oblíbeným kořením. Používáme ho při přípravě ryb, zvěřiny, sekaných mas, při uzení masa, do omáček, salátů, do některých polévek, do hrachových a fazolových pokrmů, k zelenině, při nakládání okurek, na italskou pizzu a podobně. Má aromatickou vůni a nahořklou chuť. Jako koření se přidávají nejvíce 3 čajové lžičky sušeného na
Tymiánový sirup
Tymián je oblíbenou bylinkou v domácím lékařství. Z této vysoce aromatické rostliny si, mimo jiné, můžeme doma připravit tymiánový sirup, který je dobrým pomocníkem na vlhký kašel. Jeho výroba je jednoduchá a pořizovací náklady minimální.
Tymiánový sirup – recept, léčivé účinky
- 10 g sušeného tymiánu
- 200 g cukru
- 200 ml vody
Příprava receptu na tymiánový sirup:
Cukr rozmíchaný ve vodě povaříme asi 15 minut (místo poloviny množství cukru můžeme použít 100 g medu).
Kastrol s cukerným roztokem odstavíme, přisypeme tymián, zamícháme a necháme za občasného
Pěstování tymiánu
Tymián je oblíbeným aromatickým kořením, ale i léčivou rostlinou. Pěstování tymiánu není náročné a zvládne to opravdu každý. Takže proč nemít na svém záhonu nebo v květináčí či truhlíku čerstvé rostlinky vždy po ruce?
Pěstování tymiánu
Tymiánu se daří v každé půdě, stanoviště však vyžaduje teplé a slunné, chráněné před větrem.
Na jaře, v březnu až v dubnu vyséváme tymián do pařeniště nebo skleníku. Semena klademe jen na povrch a lehce přitlačíme, jelikož potřebují ke klíčení světlo. Asi za měsíc se objeví rostlinky.
Od dubna můžeme sít do volné půdy, do řádků vzdálených asi 40 cm od sebe. Předpěstované sazeničky přemístíme v květnu na
Pěstování tymiánu v květináči
Tymián je velmi aromatická, hojně používaná bylinka a koření. Nejlépe se jí samozřejmě daří na zahradě, ale i doma za oknem si můžeme udělat bylinkovou zahrádku a podle potřeby sklízet čerstvé větvičky tymiánu. Pěstování tymiánu v květináči nebo truhlíku za oknem může každý.
Pěstování tymiánu v květináči
V první řadě je nutno vybrat dobrou sazenici a nebo se pokusit vypěstovat tymián ze semínek. Sazenice prodávané v supermarketech nemají dlouhou životnost. Jsou uměle vyhnané a určené pro rychlejší spotřebu. Nejlépe je koupit tymián v květináči v nějakém zahradnictví, kde je na výběr z více druhů, které jsou načasované do našich podmínek. Květináč potom umístíme na slunné místo za oknem.
Tymián si můžeme pochopitelně vypěstovat sami i ze semínek. Květináč nebo truhlík naplníme kvalitním substrátem pro