Truskavec a jeho léčivé účinky

Truskavec a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Truskavec ptačí, jinak také nazýván rdesno ptačí, lidově „horohaše, chrustavec, oupor, štikovec, štukavec, zťukavka“, je u nás všeobecně rozšířená bylina, pro někoho spíše plevelná rostlina. Můžeme ho najít ve větším množství v souvislých porostech kolem cest, mezi dlažebními kameny, na polích i na našich zahradách. Poměrně dobře snáší sešlapání nebo jiné mechanické poškození. Ptáci s oblibou vyhledávají jeho semena, odsud pochází také jeho název. Truskavec a jeho léčivé účinky byly již odpradávna používány v lidové medicíně s velkou oblibou především k zastavení krvácení.

Popis

Truskavec ptačí (Polygonum aviculare) je jednoletá bylina patřící do čeledi rdesnovitých. Z jeho nepatrného kořene vyrůstá několik lodyh, až do výšky téměř půl metru. Mohou být vzpřímené, ale i položené na jednu stranu nebo se rozkládají paprskovitě při zemi. Na lodyze jsou vejčité nebo úzce kopinaté lístky s drsnými okraji, bez řapíků. Mají modrozelenou barvu, jindy také červenavý nádech.

Truskavec ptačí kvete od června do října drobnými bílozelenými nebo narůžovělými květy, stojícími po dvou až třech v úžlabí listenů. Kalich má pět velmi malých kališních lístků. Korunu tvoří pět korunních plátků různých barev, bíle nebo červeně vroubených, vždy však nazelenalých. Květ má osm tyčinek. Semeník vybíhá ve tři krátké čnělky a uzrává v hnědou, trojhrannou nažku.

Sběr a sušení truskavce

Kvetoucí nať se sbírá od června do září za suchého počasí. Suší se přirozeným teplem, rozprostřená na stinném a vzdušném místě. Vzhledem k tomu, že jde o všeobecně rozšířný plevel, vytrhává se většinou celá rostlina i s kořeny, které se odstraní.

Truskavec a jeho léčivé účinky

Truskavec ptačí se používá jen jako lidový lék, jiného upotřebení nemá. Využívaná část rostliny je její celá kvetoucí nať. Truskavec obsahuje třísloviny, kyselinu křemičitou, flavonové glykosidy (avicularin, kvercitrin, hyperosid), sliz, organické látky včetně kyseliny askorbové, pryskyřice, cukry a stopy silice.

Vnitřní účinky

Truskavec má protizánětlivé a močopudné účinky. Je dobrým pomocníkem při chorobách močového měchýře a ledvin. Odplavuje drobné kaménky a písek z močových cest. Protože výrazně přispívá ke zvýšení látkové výměny, je používán při léčbě revmatismu a dny. Jelikož podporuje vylučování odpadních látek z organismu, detoxikuje játra, čistí krev a upravuje metabolismus.

Stahujících účinků truskavce ptačího se využívá především při problémech s trávením, nechutenství, průjmech, při kataru žaludku a střev a úplavici. Jeho protizánětlivé účinky jsou užívány při onemocnění dýchacích cest, uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Osvědčil se i při chronických zánětech průdušek, astmatu a tuberkulóze. Je prospěšný i při léčbě některých ženských chorob jako je silné menstruační krvácení a gynekologické výtoky.

Truskavec se připravuje většinou ve formě odvaru nebo nálevu (čaje). Při průjmu a úplavici je také užíván odvar v červeném trpkém víně. Používá se často ve směsích s jinými bylinkami. Při močových kamenech se někdy kombinuje s natí přesličky, na vleklý zánět průdušek s jitrocelem a při žaludečních potížích a nechutenství se zeměžlučí a pelyňkem.

Zevní účinky

Zevně odvar z truskavce slouží k potírání špatně se hojících a hnisajících ran a vředů (včetně bércových). Při těchto problémech se mohou přikládat i celé spařené rostliny.

Související články s příspěvkem „Truskavec a jeho léčivé účinky“:

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *