Třezalkový olej

Třezalkový olej recept

Třezalkový olej se jinak nazývá také Janův nebo Svatojánský olej, protože třezalka tečkovaná kvete na Sv. Jana. V tento den 24.6. by se třezalka měla sbírat, protože podle starých bylinkářů má největší moc a nejlepší léčivé účinky.

Třezalkový olej – recept, použití, léčivé účinky

Třezalkový olej si můžeme vyrobit sami jednoduše doma macerováním květů v oleji. Nejlepší je použít olej olivový nebo slunečnicový. Pro masážní účely je nejvhodnější BIO olej. Pokud s ním chceme mazat spáleniny, je nejlepší použít olej lněný. Květy třezalky trháme za slunečného počasí.

Květy nejprve z natě otrháme a necháme 2 – 3 dny zavadnout na suchém místě. Po té je volně naplníme do zavařovací sklenice, zalijeme olejem a uzavřeme. Sklenici umístíme na slunečné místo a necháme stát asi 4 – 6 týdnů. Každý den protřepeme nebo promícháme. Olej se zbarví po čase do sytě červena. Nakonec třezalkový olej přefiltrujeme přes plátýnko, květy vymačkáme, slijeme nejlépe do tmavých skleniček a uskladníme v temnu.

Třezalkový olej má dobré účinky při revmatu, bolestech zad, zánětu kloubů a působí dobře na pokožku – hojí ji, zvláčňuje a doplňuje o některé vitamíny. Po aplikaci oleje na pokožku by se člověk neměl vystavovat slunečnímu záření, protože třezalka je fototoxická a mohla by se objevit nepěkná vyrážka.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *