Rubrika: Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná a její léčivé účinky

Třezalka tečkovaná a její léčivé účinky na náš organismus

Třezalka tečkovaná a její léčivé účinky se těší velké úctě a oblibě již odnepaměti. Naši předci přikládali této léčivé bylince velký význam. Je olíbená nejen u nás, ale i u mnoha národů na světě.

Popis

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), lidově také nazývaná „bylina svatojánská, střezalka, zvoneček svatojánský, bylina sv. Jana“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi třezalkovitých. Svoje lidové pojmenování  si získala, protože kvete na Sv. Jana a v ten den 24.6. by se podle starých bylinkářů měla také sbírat. U nás se vyskytuje ve velkém množství. Můžeme jí najít například na slunných mezích, na lesních loukách, při okrajích lesů, v houštinách a na polích. Pěstuje se s oblibou i na našich zahradách. Přímá, nahoře rozvětvená lodyha třezalky dosahuje výšky asi půl metru. Na ní jsou vstřícné lístky s krátkými řapíky.

Třezalka kvete od června do srpna žlutými květy sestavenými do bohatých chocholíků. Kalich je tvořen pěti zašpičatělými kališními lístky, pokrytými černými tečkami. Pět korunních plátků, které jsou také tečkované, přečnívá kališní lístky. Květ má četné tyčinky. Semeník dozrává v tobolku, uvnitř rozdělenou na tři pouzdra, ve kterých je mnoho semen. To, že jde skutečně o třezalku poznáme, když rozmačkáme jeden její jasně žlutý otevřený květ, vyteče z něho červená šťáva. Má hořkou, stahující chuť. Používaná část rostliny je kvetoucí nať.

Použití třezalky

Třezalky tečkované se používá jen v lidovém lékařství. Její spektrum využití je ale opravdu široké. Je také s oblibou pěstovaná na našich zahradách, nejen jako léčivka, ale někdy i jako

Třezalkový olej

Třezalkový olej recept

Třezalkový olej se jinak nazývá také Janův nebo Svatojánský olej, protože třezalka tečkovaná kvete na Sv. Jana. V tento den 24.6. by se třezalka měla sbírat, protože podle starých bylinkářů má největší moc a nejlepší léčivé účinky.

Třezalkový olej – recept, použití, léčivé účinky

Třezalkový olej si můžeme vyrobit sami jednoduše doma macerováním květů v oleji. Nejlepší je použít olej olivový nebo slunečnicový. Pro masážní účely je nejvhodnější BIO olej. Pokud s ním chceme mazat spáleniny, je nejlepší použít olej lněný. Květy třezalky trháme za slunečného počasí.

Květy nejprve z natě otrháme a necháme 2 – 3 dny zavadnout na suchém místě. Po té je volně naplníme do zavařovací sklenice, zalijeme

Pěstování třezalky

Pěstování třezalky na zahradě

Třezalka tečkovaná je vhodnou rostlinou do každé zahrady. Pěstování třezalky je oblíbené hlavně pro její léčivé účinky, ale můžeme jí mít i jako rostlinu okrasnou.

Pěstování třezalky

Třezalka není z hlediska pěstování náročnou bylinou. V půdě si příliš nevybírá, stanoviště může být slunné nebo polostinné, ale dobře snáší i stín. Nejraději má propustné půdy s neutrálním nebo vyšším ph. Třezalku je nejlépe vysévat již na podzim v říjnu, aby výsev prošel mrazem. Jarní výsev má za následek menší výnosy. Pokud si vypěstujeme první rostlinky, potom se nám třezalka bude už bez problémů množit sama. Během vegetace není příliš náročná na