Třezalka tečkovaná a její léčivé účinky

Třezalka tečkovaná a její léčivé účinky na náš organismus

Třezalka tečkovaná a její léčivé účinky se těší velké úctě a oblibě již odnepaměti. Naši předci přikládali této léčivé bylince velký význam. Je olíbená nejen u nás, ale i u mnoha národů na světě.

Popis

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), lidově také nazývaná „bylina svatojánská, střezalka, zvoneček svatojánský, bylina sv. Jana“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi třezalkovitých. Svoje lidové pojmenování  si získala, protože kvete na Sv. Jana a v ten den 24.6. by se podle starých bylinkářů měla také sbírat. U nás se vyskytuje ve velkém množství. Můžeme jí najít například na slunných mezích, na lesních loukách, při okrajích lesů, v houštinách a na polích. Pěstuje se s oblibou i na našich zahradách. Přímá, nahoře rozvětvená lodyha třezalky dosahuje výšky asi půl metru. Na ní jsou vstřícné lístky s krátkými řapíky.

Třezalka kvete od června do srpna žlutými květy sestavenými do bohatých chocholíků. Kalich je tvořen pěti zašpičatělými kališními lístky, pokrytými černými tečkami. Pět korunních plátků, které jsou také tečkované, přečnívá kališní lístky. Květ má četné tyčinky. Semeník dozrává v tobolku, uvnitř rozdělenou na tři pouzdra, ve kterých je mnoho semen. To, že jde skutečně o třezalku poznáme, když rozmačkáme jeden její jasně žlutý otevřený květ, vyteče z něho červená šťáva. Má hořkou, stahující chuť. Používaná část rostliny je kvetoucí nať.

Použití třezalky

Třezalky tečkované se používá jen v lidovém lékařství. Její spektrum využití je ale opravdu široké. Je také s oblibou pěstovaná na našich zahradách, nejen jako léčivka, ale někdy i jako rostlina okrasná.

Třezalka tečkovaná a její léčivé účinky

Svou vůní připomíná třezalka smrkovou pryskyřici. Rostlina obsahuje těkavý olej, tříslovinné látky, žluté a červené barvivo. Od pradávna je její kvetoucí nať používaná k léčení nervových potíží všeho druhu, při léčbě ran, popálenin a pohmožděnin. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při zažívacích potížích a nechutenství, působí antibioticky například proti původcům chřipky.

Vnitřní účinky

Třezalkový čaj, čajové směsi s třezalkou, popřípadě tinktura z třezalky jsou doporučovány při nespavosti, nepokojném spánku, stresu, depresích, úzkosti i při žaludečních neurózách. V období přechodu u žen (klimakteria) je doporučována jako podpůrný prostředek pro odstranění hormonálních výkyvů.

Při zažívacích potížích je třezalka vhodným doplňkem léčby například žaludečních vředů, zánětlivých onemocnění střev, podporuje také činnost žaludku, žlučníku a jater.
Třezalkový čaj se připravuje ze dvou lžiček sušené třezalky, která se zalije šálkem vroucí vody, nechá 15 minut stát, scedí a pije jeden šálek 1 – 3× denně.

Zevní účinky

Zevně se třezalka tečkovaná a její léčivé účinky využívají nejčastěji ve formě třezalkového oleje, nazývaného také „Janův olej“, který podporuje hojení a tlumí bolesti. Dobře působí při bolestech zad, ischiasu, revmatických bolestech, můžeme jím mazat pohmožděniny, výrony, poranění kůže jako jsou například popáleniny, různé ekzémy, štípance od hmyzu a podobně. Z květů třezalky si můžeme tento olej připravit i sami doma. Recept naleznete níže.

Nežádoucí účinky

Třezalka má široké využití v domácím lékařství, ale při jejím používání by si člověk měl dát pozor na její nežádoucí účinky. Při užívání antikoncepce může snížit její účinnost. Lidé, kteří jsou citliví na sluneční záření by, v období kdy užívají třezalku, neměli pobývat delší dobu na slunci.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *