Sušení léčivých rostlin
Po sběru bylin následuje jejich zpracování, nejčastěji sušením. Sušení léčivých rostlin je práce, která si zasluhuje dostatečnou péči. Špatným postupem při sušení, může rostlina pozbýt své léčivé účinky, vůni a vzhled. Rostlina se nesmí zapařit, zplesnivět nebo sušit velmi rychle nebo naopak velmi pomalu.
Příprava na sušení
Před sušením je nutno podzemní části očistit od hlíny a silnější podélně rozříznout. Nať listy a květy přebereme, případně odstraníme nežádoucí části a nečistoty.
Sušení léčivých rostlin
Sběr je nutno rozprostřít v co nejtenčí vrstvě, aby k němu měl vzduch přístup ze všech stran. Jinak, by se sušící bylinky musely obracet a mohly by se polámat a drobit (hlavně listy a květy). Celé byliny je možné sušit v silnější vrstvě a během sušení je načechrávat.
Celé snopečky nebo trsy bylin se lépe suší volnně zavěšené. Stejně můžeme sušit silnější kořeny a oddénky. Hlavním požadavkem pro místo na sušení je teplo, zastíněné místo a dostatečná výměna vzduchu.
Při sušení umělým teplem, by teplota neměla vystoupit nad 40 stupňů a samozřejmě musí být splněna podmínka odvětrávání. Například v troubě to můžeme zajistit pootevřenými dvířky.