Stračka polní a její účinky

Stračka polní a její účinky

Stračka polní je u nás zcela běžným středně vysokým plevelem, vyskytujícím se především v obilných polích. Pochází z okolí Středozemního moře a můžeme se s ní setkat téměř po celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí. U nás ji najdeme od nížin do podhůří na polích, loukách, mezích, suchých stráních a rumištích. Je to jedovatá bylina, proto se pochopitelně stračka polní a její účinky vnitřně nevyužívají.

Popis

Stračka polní (Delphinium consolida), jinak zvaná také ostrožka stračka, je jednoletá jedovatá rostlina, patřící do čeledi pryskyřníkovitých. Z nepatrného kořene v zemi vyrůstá větvící se lodyha do výšky asi 40 centimetrů. Listy stračky se dělí na četné, velmi úzké, nitkové úkrojky.

Stračka polní kvete od června do srpna modrými až modrofialovými květy, posazenými na dlouhých stopkách, sestavenými do řídkých hroznů. Kalich je složen z pěti lístků kališních, z nichž zadní je protažen v dlouhou zahrocenou ostruhu. Koruna má pět plátků korunních, z nichž čtyři jsou kopinaté a pátý je také protažen v ostruhu, zasahující do ostruhy zadního kališního lístku. Květ má mnoho tyčinek a jeden až pět semeníků, uzrávajících v měchýřky, které obsahují červenohnědá semena, dlouhá asi 2 mm.

Blízká příbuzná stračky polní je stračka révolistá (Delphinium staphisagria), která dorůstá výšky až 1 metru. Její lodyha je narůžovělá, pokrytá jemným chmýřím. Květy jsou modré a také tvoří hrozny. Jejich vzhled je obdobný jako u stračky polní. Semena, uložená v chluptých měchýřcích jsou větší.

Sběr a sušení

Semeno se sbírá v srpnu a září, před úplným dozráním, dříve než tobolky rozpukají. Rozprostřené se nechají dozrát, uschnout, vypadlá semena se posbírají a uschovají v suchu.

Stračka polní a její účinky

Využívaná část rostliny jsou semena. Obsahují jedovatý alkaloid calcatripin. Také nať stračky polní je jedovatá, tam kde roste je nebezpečná hlavně koním. Hovězí dobytek tento jed snáší poměrně dobře. Sušením nať svou jedovatost ztrácí. Semena stračky jedovaté obsahují jedno procento jedovatých alkaloidů delphinin, delphisin, delphinoidin a straphisagrin. Účinky alkaloidů stračky jsou podobné jako u oměje šalamounku.

Semen se užívá ve zvěrolékařství a lidovém lékařství. Prášek ze semen stračky se užívá proti vším. Při zavšivenosti a proti muňkám se dá připravit ze stračky mast zhotovená ze 30 g prášku z roztlučených semen a 100 g vepřového sádla nebo vazelíny. Stejné účinky má i odvar připravený z 50 g roztlučených semen, povařených 3 minuty ve 1/4 l vody. Kvůli jedovatosti se stračka polní a její účinky využívají pouze zevně.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *