Srdečník a jeho léčivé účinky

Srdečník a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Srdečník obecný je stará léčivá bylina pocházející ze Sibiře. U nás ve volné přírodě není příliš hojně rozšířen, ale můžeme se s ním setkat na suchých místech okolo domů, plotů, cest a někdy se také objevuje v našich zahradách. Srdečník a jeho léčivé účinky se především uplatňují při většině onemocnění souvisejících se srdcem.

Popis

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca), lidově také „buřina srdečník“, je vytrvalá, až 150 cm vysoká bylina, patřící do čeledi hluchavkovitých. Jeho čtyřhranná, rýhovaná, dutá lodyha je přímá a hustě se větví. Po celé délce je pokryta vstřícnými, ostřepilovitými, krátce chlupatými, až sedmiklannými listy. Vrchní listy jsou trojlaločné, nejvyšší nedělené. Srdečník kvete od června do října jemně růžovými přisedlými kvítky, uspořádanými do hustých lichopřeslenů. Používá se celá kvetoucí nať, u větších jedinců jen její horní část.

Srdečník a jeho léčivé účinky

Z účinných látek, které bylina obsahuje jsou to především glykosidy, hořčiny, třísloviny, alkaloidy, flaonoidy a stopy silic. Srdečník se využívá především jako posilující lék při srdečních onemocněních souvisejících s krevním tlakem, srdečních problémech nervového původu, při úzkostných stavech a stresu. Čaj pomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, tiší bolesti srdce a má příznivé účinky při angině pectoris. Zvětšuje diastolu (období mezi dvěma stahy, kdy se srdeční dutiny plní krví a obnovují se zásoby energie) a snižuje tepovou frekvenci.

Bylina má výrazné schopnosti uklidňovat organismus. Blahodárně působí na nervovou soustavu, proto je dobrým pomocníkem při srdeční neuróze. Srdečník a jeho léčivé účinky na nervovu soustavu se také využívají při neklidu v klimakteriu, při nervozitě, úzkosti, migréně, bolestech hlavy, přepracovanosti a srdečních potížích způsobených štítnou žlázou. Svými uklidňujícími účinky se podobá kozlíku, v některých případech dokáže být i silnější.

Srdečník rovněž přispívá k lepšímu trávení, pomáhá při průjmu a nadýmání. Dobře se uplatňuje i při onemocnění štítné žlázy a prostaty. Vyplachování úst nálevem připraveným ze srdečníku posiluje zubní sklovinu.

Čaj ze srdečníku
Dvě lžičky sušené natě přelijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a slijeme.

Jako u všech léků na srdce, musíme i se srdečníkem zacházet opatně. Při jeho užívání se doporučuje porada s lékařem a zvýšená pozornost při dávkování, protože rostlina může být mírně jedovatá (především při samostatném užívání). Proto je její použití úplně zakázáno těhotným a kojícím ženám.

Související články:

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *