Rubrika: Sedmikráska obecná
Sedmikráska a její léčivé účinky
Sedmikráska obecná, někdy též nazývaná sedmikráska chudobka, je u nás i po celé Evropě hojně rozšířená drobná květinka. Můžeme jí najít ve velkém množství především na prosluněných loukách. Sedmikráska a její léčivé účinky jsou také známy a používány již odpradávna.
Popis
Sedmikráska obecná (bellis perennis) je nízká vytrvalá bylinka, patřící do čeledi hvězdnicovitých. Má přízemní listovou růžici s listy široce obvejčitými, na okrajích jemně zubatými nebo celokrajnými. Květní stvol je bezlistý jednoúborový. Sedmikráska kvete od února do listopadu, někdy ještě i v prosinci, bělavými nebo narůžovělými květy se žlutým středem. Tento střed je vlastně množství drobných kvítků nazývajících se úbor. Plodem sedmikrásky je nažka. Na jaře se sbírají přízemní růžice listů a poupata.
Použití
Sedmikrásku lze přidávat do bylinkových polévek i do jarního salátu, který přijemně dochutí a ozdobí. Doma si můžeme vyrobit sedmikráskový med a sirup, který je
Sedmikráskový sirup
Sedmikrásky považuje spousta lidí jen za běžný plevel, ale z jejich květů si můžeme připravit sedmikráskový sirup, který není jen chutný, ale i prospěšný našemu zdraví. Jenom to trhání je trochu pracnější a zdlouhavější, ale výsledek určitě stojí za to. Navíc procházka a pobyt v přírodě nám určitě prospějí.
Sedmikráskový sirup – recept, použití, léčivé účinky
- 500 květů sedmikrásek
- 750 g cukru
- 750 ml vody
- 1 citrón
Příprava receptu na sedmikráskový sirup:
Sedmikrásky nejdříve dobře propláchneme vodou, dáme do hrnce, zalijeme horkou vodou a přivedeme k varu.
Kastrol odstavíme, přidáme dobře omytý, na kousky pokrájený citron a 24 hodin necháme louhovat na
Sedmikráskový med
Květy sedmikrásek zdobí od jara až do podzimu naše trávníky. Tato drobná květinka je proslulá již odpradávna svými léčivými účinky. Můžeme jí použít k přípravě různých domácích léčivých prostředků jako je třeba med. Sedmikráskový med je vlastně sedmikráskový sirup povařený do hustoty medu.
Sedmikráskový med – recept, použití, léčivé účinky
- 500 květů sedmikrásek
- 750 g cukru (můžeme použít i třtinový)
- 750 ml vody
- 1 citrón nebo limetka
Sedmikrásky dobře očistíme, aby nám zbyly jen čisté květy a propláchneme.
Květy sedmikrásek zalijeme studenou vodou a necháme asi 1/2 hodiny namočené, abychom ještě odplavili zbylé nečistoty a
Pěstování sedmikrásky
Sedmikráska chudobka je nejen léčivou bylinkou, ale její vyšlechtěné druhy jsou oblíbenou okrasnou květinou našich zahrad. Můžeme si s ní také ozdobit balkón nebo okenní parapet. Pěstování sedmikrásky není nikterak náročné. Existuje mnoho druhů vyšlechtěných kultivarů s různou velikostí květů v růžové, červené či bílé barvě. Tyto druhy se pro další použití jako koření nebo lék nehodí.
Pěstování sedmikrásky
Sedmikráska je trvalka, ale zahradní sedmikrásky jsou většinou pěstovány jako dvouletky. Můžeme ji umístit na okrajích záhonů, na trávě, v truhlíku nebo v květináči. Ideální je slunné místo (snese i mírný polostín) a půda bohatá na živiny s dostatečnou zálivkou. Nemá však ráda přemokření. Pokud máme sedmikrásku v místnosti, dáme jí spíše na