Sedmikráska a její léčivé účinky

Sedmikráska a její léčivé účinky na náš organismus

Sedmikráska obecná, někdy též nazývaná sedmikráska chudobka, je u nás i po celé Evropě hojně rozšířená drobná květinka. Můžeme jí najít ve velkém množství především na prosluněných loukách. Sedmikráska a její léčivé účinky jsou také známy a používány již odpradávna.

Popis

Sedmikráska obecná (bellis perennis) je nízká vytrvalá bylinka, patřící do čeledi hvězdnicovitých. Má přízemní listovou růžici s listy široce obvejčitými, na okrajích jemně zubatými nebo celokrajnými. Květní stvol je bezlistý jednoúborový. Sedmikráska kvete od února do listopadu, někdy ještě i v prosinci, bělavými nebo narůžovělými květy se žlutým středem. Tento střed je vlastně množství drobných kvítků nazývajících se úbor. Plodem sedmikrásky je nažka. Na jaře se sbírají přízemní růžice listů a poupata.

Použití

Sedmikrásku lze přidávat do bylinkových polévek i do jarního salátu, který přijemně dochutí a ozdobí. Doma si můžeme vyrobit sedmikráskový med a sirup, který je nejen dobrý třeba k oslazení čaje, ale má i pozitivní účinky na náš organismus. Recepty naleznete níže.
Pro okrasné účely můžeme na zahradě pěstovat vyšlechtěné odrůdy –  sedmikrásky velkokvěté a plné, které se však jako koření či lék nehodí.

Sedmikráska a její léčivé účinky

Květy sedmikrásek jsou od jara až do podzimu prostou ozdobou zelených trávníků. Pro účely domácího lékařství se za suchého počasí sbírají hlavně kvítky a přízemní růžice listů. Sedmikráska obsahuje třísloviny, hořčičny, saponiny (odkašlávání), sliz (hojivé účinky), minerální látky, trochu eterického oleje, organické kyseliny a vitamin C. Jarní sběr kvítků je nejúčinnější. V tomto období se doporučuje sníst 7 – 10 sedmikráskových kvítků denně na pročištění.

Vnitřní účinky

Sedmikráska a její léčivé účinky působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, pročišťuje krev a ulehčuje vykašlávání. Používá se hlavně při zánětech horních cest dýchacích a plicních onemocněních. Látky obsažené v sedmikrásce napomáhají zvýšené látkové výměně v játrech. Užívá se také při chorobách žlučníku. Sedmikráska je součástí jarních pročišťovacích kůr a čajových směsí například proti revmatismu.

Odvar ze sedmikrásky
Odvar se připraví z jedné lžičky sušených květů, která se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 10 minut vylouhovat. Pro lepší odkašlávání se pije dvakrát denně. Tento odvar se používá i jako kloktadlo při zánětu hrdla nebo dásní.

Zevní účinky

Zevně se sedmikráska a její léčivé účinky využívají na obklady a koupele při špatně se hojících ránách, na různé kožní vyrážky a problémy jako například lupénka, lišej a akné. Mast ze sedmikrásky a odvar na obklady lze použít také k léčbě bércových vředů.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *