Rubrika: Saturejka zahradní

Saturejka a její léčivé účinky

Saturejka a její léčivé účinky na náš organismus

Saturejka je koření, ale i známá léčivá rostlina. Pochází z oblastí kolem Černého moře, východního Středomoří a jižní Evropy. Ve střední Evropě se pěstovala již v 9. století a bývala nedílnou součástí staročeské kuchyně. Saturejka a její léčivé účinky jsou také využívány již odpradávna.

Popis

Saturejka zahradní (Satureja hortensis), lidově nazývána také „satorka, čibr, šubra“, je jednoletá bylina, dorůstající do výšky kolem 30 centimetrů, patřící do čeledi hluchavkovitých. Rozvětvená lodyha saturejky je přímá, zelená až nafialovělá a dřevnatějící. Lístky jsou drobné, čárkovitě kopinaté, celokrajné, zašpičatělé, téměř přisedlé, pýřité a na okraji brvité.

Drobné, bělavé, světle fialové nebo narůžovělé květy jsou postaveny ve dvou až pětikvětých lichopřeslenech. Kvete od července do září. V této době odstřiháváme nať saturejky a sušíme jí. Teplota při sušení saturejky, jakožto i jiných léčivých bylin, má velký vliv na zachování aktivních látek. Měla by se pohybovat kolem 35 – 40 stupňů, čímž se uchrání éterické silice umístěné v plstnatém chmýří.

Celá bylinka příjemně voní a má palčivou chuť. U nás se pěstuje saturejka zahradní a saturejka horská, ale mezi četnými odrůdami je nejlepší balkánská (bulharská čubrica), jejíž léčivé účinky jsou o něco silnější.

Použití saturejky

Saturejka je u nás i ve světě oblíbeným kořením. Je používána například v Rusku, Itálii, Francii, Španělsku, Anglii, ale i v Americe. V Bulharsku se saturejka přidává do oblíbené směsi koření nazývané „čubrica“ (směs saturejky, pálivých papriček, kukuřičné opražené mouky a semen pískavice). Pro svoji příjemně ostrou vůni se někdy sušené i čerstvé lístky

Pěstování saturejky

Pěstování saturejky na zahradě i v květináči

Saturejka zahradní je jednoletá bylina s příjemnou vůní a palčivou kořenitou chutí, používaná s oblibou do jídel, která způsobují nadýmání, takže mimo jiné do všech luštěninových pokrmů. Její příbuzná saturejka horská je vytrvalá polodřevnatá rostlina s tužšími listy a méně výrazným aroma. Pěstování saturejky není nikterak náročné, pěstuje se obdobným způsobem jako třeba bazalka nebo majoránka.

Pěstování saturejky

Saturejka má ráda lehčí, humózní, propustnou půdu a slunečné a teplé stanoviště. Můžeme jí pěstovat venku na záhonech i doma v květináči za oknem. Důležité je, aby měla dostatek světla. Množíme ji semenem, zřídkakdy dělením trsů.

Výsev provádíme v březnu do pařeniště a v druhé polovině května přesazujeme sazeničky na záhon do sponu 20 x 25 cm. V dubnu a květnu provádíme výsev přímo do volné půdy