Šalvěj lékařská a její léčivé účinky

Šalvěj lékařská a její léčivé účinky na náš organismus

Šavěj je původem ze Středomoří, Itálie a Řecka. Kořenilo se jí už ve starém Římě. Ve staročeské kuchyni byla šalvěj dokonce postavená na roveň s petrželkou. Šalvěj lékařská a její léčivé účinky mají bohatou minulost. Dříve byla na našich zahradách hojně pěstována s ostatním zeleným kořením. Dnes se bohudík tato doba vrací a šalvěj opět získává na oblibě.

Popis

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis), lidově také nazývaná babské ucho, je víceletá polokeřovitá rostlina, vysoká 20 – 70 cm. Její stonek je dole dřevnatý, nahoře bylinný. Má vejčité, plstnaté, vroubkované listy zbarvené zelenošedě až stříbrošedě. Kvete v červnu a červenci fialovými pyskatými květy. Roste na slunných místech v chudších suchých půdách. Jako koření se po celý rok používají čerstvé listy, pro sušení je nejlépe je sbírat před květem.

Použití šalvěje

Šalvěj má velmi silně kořenité aróma a výraznou chuť. Je to nedráždivé, zdravé koření, pokud ho neužíváme denně v nadměrných dávkách. Šalvěj používáme do skopové a jehněčí pečeně, k telecímu masu, k rybám a do jídel s dršťek. Dále se přidává do karbanátků, sekané, paštik a bylinkových směsí. Čerstvá šalvěj se používá také do bylinkového másla, do nádivek, na kuřata a podobně. Pro její výraznou chuť a vůni jí nepoužíváme mnoho, na jednu porci stačí jeden až dva lístečky čerstvé nebo malá špetka sušené šalvěje. Jako koření se nejvíce používá v italské a francouzské kuchyni, ale i jinde.

Šalvěj je medonosná rostlina, proto se pěstuje jako pastva pro včely. Slouží také jako aromatizující přísada při výrobě likérů. Šalvěj, z hlediska lidové medicíny, zmírňuje nadbytečné pocení, podporuje trávení, zlepšuje funkci žlučníku a jater, působí protizánětlivě a ničí baktérie. Připravuje se z ní také kloktadlo při zánětech v ústní dutině, používá se v lékařství i v kosmetice.

Šalvěj lékařská a její léčivé účinky

Šalvěj lékařská je oblíbená léčivá bylina, hojně využívaná vnitřně i zevně. Má stahující a dezinfekční účinky. Používaná část šalvěje jsou listy, které obsahují velmi aromatický etherický olej, látky tříslovinné a hořčinu. Látky tříslovinné ji propůjčují nahořkle kořenitou chuť. Z prospěšných látek šalvěj obsahuje například ještě vitamíny skupiny B, estrogenní hormony, salviol a thujon.

Vnitřní účinky

Šalvějový čaj je nejčastěji užíván při problémech s trávením, při nadýmání (zklidňuje žaludek a střeva), povzbuzuje chuť k jídlu a působí také dobře při jaterních onemocněních. Ve spojení s levandulí pomáhá při nadměrném nočním pocení.

Jelikož obsahuje estrogenní hormony, je vhodná i při gynekologických potížích.
Naopak při potřebě zmenšit vyměšování mateřského mléka nebo ukončit kojení se může užívat prášek z dobře roztlučených listů 3× denně na špičku nože.

Žaludeční choroby
Při těchto problémech se pijí dva šálky denně čaje připraveného spařením 2 lžiček listů šalvěje 1/4 litrem vody, nechá se krátce odstát a přecedí. Tento nálev pomáhá i při nočním pocení. Na žaludeční problémy si můžeme také připravit nálev z 1 lžičky listů šalvěje a 1 lžičky natě pelyňku připravený a užívaný stejným způsobem.

Domácí šalvějový sirup
Při nachlazení, na podporu imunitního systému, pro dobré trávení a na podporu pocení se dá udělat z čerstvých šalvějových lístků domácí šalvějový sirup. Recept naleznete níže.

Zevní účinky

Pro její dezinfekční účinky se používá jako kloktadlo při bolesti v krku, zánětech mandlí, zánětech hrtanu, ústní dutiny, krvácení dásní a bolesti zubů. Pro svůj obsah vitamínů skupiny B se užívá na zklidnění, při nečisté pleti a křečích v dolních končetinách.
Zevně se šalvěj lékařská a její léčivé účinky využívají ještě na špatně se hojící rány, plísně a mykózy. Na rány a po štípnutí hmyzem můžeme být použita čerstvá šťáva, vytlačená z šalvějových listů nebo se přiloží rozdrcený list na postižené místo.

Bolest v krku, zánět mandlí, problémy v ústní dutině
Čaj ze šalvěje velmi dobře poslouží jako kloktadlo i při těchto problémech. Používá se také při krácení dásní a uolněných zubech. Kloktá se vždy teplý nebo se přikládají namočené tampóny (při paradentóze). Odvar se používá také k vymývání ran nebo obkladům.

Nemoci nervové soustavy, gynekologické problémy
Na tyto problémy se používá šalvějová koupel. 200 g sušené šalvěje se spaří 1 litrem vroucí vody, nechá se vylouhovat a nalije se do připravené koupele.

Nežádoucí účinky

Dlouhodobé používání šalvěje se nedoporučuje pro svůj obsah thujonu, který působí omamně a toxicky. Protože snižuje tvorbu mateřského mléka, nedoporučuje se také v těhotenství a při kojení.

Související články k příspěvku „Šalvěj lékařská a její léčivé účinky“:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *