Rýmovník a jeho léčivé účinky

Rýmovník a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Rýmovník je silně aromatická bylina pocházející z Austrálie. Dnes je rozšířen i na jiných kontinentech, roste například v teplejších oblastech Afriky, na Madagaskaru, v Asii a na ostrovech v Pacifiku. Už sám název napovídá, kam rýmovník a jeho léčivé účinky v domácí lékárně zařadit a proti kterým neduhům použít. Rýmovník má velmi příjemné jakoby mentolové aroma a poměrně atraktivní vzhled, takže ho můžeme mít doma jako dekorativní rostlinu a zároveň využívat jeho vlastnosti v lidovém lékařství.

Popis

Rýmovník (Plectranthus argentatus), někdy také nazývaný mexický či řecký eukalyptus, molice, moud, španělský tymián nebo kubánské oregáno, je vytrvalá, aromatická bylina patřící do čeledi hluchavkovitých. Patří do rodu molic (Plectranthus), kterých existuje více než 300 druhů.

Rostlina rýmovník dorůstá většinou do výšky 40 – 60 cm, někdy až do 1 m. Lodyha, která je hustě porostlá vejčitými listy, má čtyřhranný průřez. Jeho světlešedozelené listy, dlouhé 5 – 10 cm jsou pokryté stříbřitými chloupky stejně jako stonky. Uvolňují velmi příjemné aroma, podobné směsi kafru a meduňky. Květy mají bleděmodrou až nafialovělou barvu.

Ve své domovině roste rýmovník jako stákezelený keř, u nás se pěstuje jako pokojová rostlina, která se snadno množí řízkováním. V létě jej lze umístit ven na světlé místo. Z rodu molic se u nás s oblibou pěstuje jako letnička Plectranthus forsteri. Zdobí často truhlíky na oknech svými až 2 metry dlouhými výhony, pokrytými velkým množstvím zelených, bíle lemovaných lístků.

Rýmovník a jeho léčivé účinky

K nejdůležitějším látkám obsažených v rýmovníku patří především vonné silice s příjemným jakoby mentolovým aroma. Dále obsahuje vitamíny C, A a omega-6 mastné kyseliny. Nejúčinnější je především inhalace vonných silic rýmovníku, ale doporučuje se i vnitřní podání ve formě čaje nebo jen žvýkání čerstvých listů. Z rýmovníku lze v domácnosti připravit i sirup.

Při rýmně a nachlazení je doporučováno rozemnout lístky v ruce a vdechovat jejich aroma. Čaj z čerstvých listů rýmovníku pomáhá při nachlazení, astma, bolestech hlavy i střevních potížích. Při vysokém tlaku, srdečních potížích a cholesterolu se může připravit odvar z jednoho listu rýmovníku na 200 ml vody. Látky obsažené v rýmovníku mohou dále pomoci proti stresu, obsah vitamínů má blahodárné účinky na imunitní systém.

Rýmovník a jeho léčivé účinky působí i zevně. Výluh lze použít na různé kožní defekty, ekzémy, po bodnutí hmyzem, na pohmožděniny, popáleniny a podobně.

Další využití rýmovníku

Další velmi užitečnou vlastností rýmovníku je, že odpuzuje nepříjemný hmyz a to včetně molů. V kuchyni se používá při pečení hovězího, drůbežího či jehněčího masa, do marinády na grilování nebo ke zvěřině. Dá se přidat všude tam, kde se hodí šalvěj.

Související příspěvky:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *