Rubrika: Rozmarýn lékařský
Rozmarýn a jeho léčivé účinky

Rozmarýn je nedílnou součástí mnoha jídel i nápojů. Pochází ze Středomoří, kde běžně roste v přírodě. V každé domácnosti by nebylo na škodu mít, mezi pokojovými rostlinami, jeden keřík rozmarýnu. Není to jen rostlina známá svým nezaměnitelným aroma, avšak i rozmarýn a jeho léčivé účinky jsou v lidové medicíně využívány sice v menší míře vnitřně, oblíbenější je ale jeho zevní užití.
Popis
Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) lidově také „rozmarýna“ je vytrvalý polokeř, patřící do čeledi hluchavkovitých. U nás dosahuje výšky do jednoho metru, v jižních oblastech nejsou vzácné keře vysoké i přes 2 metry. Na větvích vyrůstají vstřícně přisedavé listy, čárkovitého tvaru. Na líci jsou tmavězelené, na rubu bělavé a plstnaté.
Rozmarýn kvete v dubnu a květnu drobnými, modrofialovými kvítky. Semeník vybíhá v čnělku, zakončenou dvojklanou bliznou. Uzrává v plod složený ze čtyř tvrdek.
Použití rozmarýnu
Jako koření se používají otrhané lístky čerstvé či sušené. Mají příjemnou kafrovou vůni a chuť. V dnešní době je rozmarýn používán nejvíce v Itálii, Francii a Španělsku, ale i v Severní Americe, Mexiku a Anglii. Přidává se celý nebo mletý do
Pěstování rozmarýnu

Rozmarýn je teplomilná rostlina, pocházející z oblasti Středozemního moře. Většinou ho pěstujeme jako rostlinu přenosnou, v létě venku na záhonu nebo v květináči a v zimě ve skleníku nebo doma. Ačkoli je to rostlina vytrvalá, naše podmínky pro pěstování rozmarýnu nejsou úplně ideální a u nás většinou venku déle než jeden rok nevydrží. Při mírnějších zimách se však může stát, že nám i přesto rostlina na záhoně, přikrytá chvojím, nevymrzne.
Pěstování rozmarýnu
Rozmarýn vyžaduje lehkou, dobře propustnou písčitohlinitou, vápenitou půdu a přiměřenou vlhkost. Stanoviště by mělo být teplé a slunečné. Jak už bylo výše řečeno, od jara do podzimu ho můžeme pěstovat venku, přes zimu
Jak pěstovat rozmarýn v květináči

Protože rozmarýn je domovem kolem Středozemního moře, v našich končinách přes zimu většinou vymrzá. Vyjímečně se může stát, při mírnějších zimách, že venku přezimuje, ale spíše ho pěstujeme jako rostlinu přenosnou, v létě venku a v zimě ve skleníku nebo v bytě. Kromě jeho využití v kuchyni má i příznivé účinky na naše zdraví. Mimo jiné zlepšuje činnost trávícího systému, činnost jater a posiluje paměť. Takže, jak pěstovat rozmarýn v květináči, abychom měli po celý rok přísun jeho aromatických listů.
Jak pěstovat rozmarýn v květináči
Rozmarýn má rád propustný hlinitopísčitý substrát. Na dno květináče je dobré dát drenážní vrstvu, například z kamínků nebo hliněných střepů, aby se odváděla přebytečná vlhkost a rostlinky
Tinktura proti klíšťatům

V sezóně klíšťat, kterých je bohužel čím dál tím více, je dobrým pomocníkem tinktura proti klíšťatům z rozmarýnu, kterou si můžeme jednoduše připravit sami. Je to starý recept, který znaly a používaly již naše babičky.
Domácí tinktura proti klíšťatům z rozmarýnu
Na domácí přípravek proti klíšťatům potřebujeme 1 pytlík sušeného rozmarýnu (50 g) nebo hrst čerstvého, 1 litr vody a 1 lžíci vinného octa.
Příprava tinktury proti klíšťatům:
Vodu přivedeme k varu, odstavíme a vsypeme rozmarýn. Přiklopíme a louhujeme až do vychladnutí. Po té přefiltrujeme a