Rozmarýn a jeho léčivé účinky

Rozmarýn a jeho léčivé účinky na náš organismus

Rozmarýn je nedílnou součástí mnoha jídel i nápojů. Pochází ze Středomoří, kde běžně roste v přírodě. V každé domácnosti by nebylo na škodu mít, mezi pokojovými rostlinami, jeden keřík rozmarýnu. Není to jen rostlina známá svým nezaměnitelným aroma, avšak i rozmarýn a jeho léčivé účinky jsou v lidové medicíně využívány sice v menší míře vnitřně, oblíbenější je ale jeho zevní užití.

Popis

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) lidově také „rozmarýna“ je vytrvalý polokeř, patřící do čeledi hluchavkovitých. U nás dosahuje výšky do jednoho metru, v jižních oblastech nejsou vzácné keře vysoké i přes 2 metry. Na větvích vyrůstají vstřícně přisedavé listy, čárkovitého tvaru. Na líci jsou tmavězelené, na rubu bělavé a plstnaté.

Rozmarýn kvete v dubnu a květnu drobnými, modrofialovými kvítky. Semeník vybíhá v čnělku, zakončenou dvojklanou bliznou. Uzrává v plod složený ze čtyř tvrdek.

Použití rozmarýnu

Jako koření se používají otrhané lístky čerstvé či sušené. Mají příjemnou kafrovou vůni a chuť. V dnešní době je rozmarýn používán nejvíce v Itálii, Francii a Španělsku, ale i v Severní Americe, Mexiku a Anglii. Přidává se celý nebo mletý do polévek, salátů, omáček, k pečeným rybám, jehněčímu masu, vepřové pečeni, do karbanátků a podobně. Rozmarýnu se nesmí používat mnoho (asi 1 lžička celých nebo drcených lístků pro 4 osoby), protože ve větších dávkách působí opojně. Nedoporučuje se s ním často kořenit v těhotenství.

V průmyslu se užívá hlavně rozmarýnového oleje, vyrobeného z nati, k přípravě aromatických kosmetických výrobků. Rozmarýn a jeho léčivé účinky se v menších dávkách využívají v lidové medicíně.

Rozmarýn a jeho léčivé účinky

Rozmarýn obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, především vitamín A, C, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), kyselinu listovou, hořčík, železo, fosfor, zinek a měď. Listy obsahují za čerstva více než 1% éterického oleje neboli rostlinné silice. Rozmarýn  podporuje vylučování trávicích šťáv, působí žlučopudně a močopudně, stimuluje činnost jater, omezuje růst bakterií a působí i proti revmatismu.

Rozmarýnový čaj působí příznivě při poruchách trávení, podporuje chuť k jídlu, zmírňuje plynnatost, nadýmání a zácpu. Působí dobře na žaludek tím, že reguluje uvolňování žluči. Při nevolnosti se doporučuje užít 3 – 4 kapky nakapané na kostce cukru. Pravidelné pití rozmarýnového čaje reguluje hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu.

Aromatická vůně rozmarýnu působí dobře na zklidnění, odstraňuje stres a úzkost. Zlepšuje také paměť a soustředění. Díky protizánětlivým vlastnostem působí dobře při bolestech hlavy vmasírovat pár kapek rozmarýnového oleje do spánků. Při problémech s nachlazením, jako je bolest hlavy a ucpaný nos, je dobré přidat pár kapek oleje do koupele a inhalovat výpary.

Rozmarýn působí příznivě na vlasovou pokožku, prokrvuje ji a je dobrým pomocníkem proti lupům. Masírování rozmarýnovým olejem dokáže zmírnit bolesti vyvolané artritidou, revmatismem, dnou, zánětem sedacího nervu a bolesti zad a krční páteře.

Související články k příspěvku „Rozmarýn a jeho léčivé účinky“:

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *