Rubrika: Řeřicha setá

Řeřicha setá a její léčivé účinky

Řeřicha setá a její léčivé účinky na naše zdraví

Tato jednoletá brukvovitá rostlina pochází ze severní Afriky a západní Asie. Pěstuje se jako listová zelenina, na našem území také místy zplaňuje. Řeřicha setá a její léčivé účinky na naše zdraví jsou opravdu vyjímečné. Tato nenápadná rostlinka v sobě skrývá mnoho tělu prospěšných vitamínů a dalších látek ve velké koncentraci. Ve 100 g řeřichy je obsaženo nejméně 10 % denní dávky některých z nich.

Popis

Řeřicha setá (Lepidium sativum), někdy také nazývaná řeřicha zahradní, je jednoletá bylina, která při pěstování na zahradě dorůstá až do výšky 50 cm. Přízemní listy jsou nepravidelné, lyrovité, horní jsou čárkovité. Bílé až narůžovělé květy jsou uspořádány v hroznech na vrcholech stonků. Kvete od června do srpna. Semena jsou drobná, hnědavá.

Množí se semeny, která po zasetí klíčí během několika dnů. Pěstuje se často také jen ve vatě. Za týden rostlinky vyrostou do výšky až 6 cm, jsou-li pěstovány při pokojové teplotě. Tehdy se odstřihávají horní části a řeřicha rychle dorůstá. Lze jí také pěstovat na zahrádce, ale je to rostlina s rychlým vývojem a krátkou vegetací.

Použití řeřichy

Řeřicha má příjemnou štiplavou chuť, připomínající ředkvičky nebo křen. Používá se jen čerstvá a mladá nať. Řeřicha se přidává do salátů nebo se připravuje samotná jako salát s octem, solí, pepřem a olejem. Používá se

Pěstování řeřichy

Pěstování řeřichy seté (zahradní)

Pěstování řeřichy seté, někdy nazývané zahradní, není náročné. Můžeme jí mít venku na záhoně, ale častěji ji rychlíme v zimně doma. V každém období nám určitě přijde vhod doplnit vitamíny, minerály a další prospěšné látky, které rostlinky řeřichy ve velké míře obsahují.

Pěstování řeřichy seté (zahradní)

Ven do volné půdy jí můžeme vysévat již v březnu do řádků asi 15 cm širokých. Výsev můžeme opakovat až do podzimu. Řeřicha má ráda světlo, ale stačí jí i polostín, hlavně nesmíme zapomenout na pravidelnou