Rubrika: Řepík lékařský

Řepík lékařský a jeho léčivé účinky

Řepík lékařský a jeho léčivé účinky na náš organismus

Řepík lékařský a jeho léčivé účinky jsou známy už od nepaměti. U nás je rozšířenou rostinou na loukách, v houštinách, podél cest a na stráních.

Popis

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria), lidově také nazývaný „konopěnec, řepíček, starček, útrobník“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi růžovitých. Jeho rozvětvená lodyha dorůstá do výšky až jednoho metru a po celé délce je pokrytá drobnými chloupky. Na ní jsou kopinaté, bezřapíkaté listy, s hrubě pilovitými okraji. Z oddenku vyrůstá také růžice jednoduše zpeřených přízemních listů, podlouhle vejčitých a pilovitých.

Řepík lékařský kvete od června do září drobnými žlutými květy, sestavenými do hroznu. Každý kvítek má při sobě listen. Semeníky uzrávají v malé nažky, uložené v kališní číšce.
Využitelná část řepíku jsou listy nebo kvetoucí nať. Mají slabě aromatickou vůni a hořkou chuť. Obsahují tříslovinné látky, hořčinu a etherický olej.
Řepík se příliš nepěstuje, ale pěstovat se dá ze semen nebo dělením trsů.

Sběr a sušení

Listy řepíku lékařského se sbírají před rozkvětem, v květnu a červnu a suší se rychle přirozeným teplem. Nať sbíráme v době květu, od června do září, přičemž silnější kusy lodyhy a

Řepíková mast

Řepíková mast recept

Řepík lékařský je pro své svíravé a dezinfekční vlastnosti u nás oblíbenou léčivou rostlinou. Řepíková mast je domácí léčivý prostředek, který si můžeme připravit snadno sami.

Řepíková mast – recept, použití, léčivé účinky

Potřebujeme dvě vrchovaté hrsti nadrobno posekaných květů, listů a stonků a 250 g kvalitního vepřového sádla.

Sádlo ohřejeme na teplotu, jako když se smaží řízek. Do něj vsypeme pokrájený řepík, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Zakryté necháme vše stát do druhého dne. Potom směs trochu ohřejeme, přefiltrujeme přes