Rebarbora, reveň a její léčivé účinky

Rebarbora, reveň a její léčivé účinky na naše zdraví

Reveň lékařská (rebarbora) patří mezi první jarní zeleniny. Její šťavnaté řapíky můžeme sklízet již od dubna. Domovem rebarbory je Malá Asie, odkud se rozšířila až do Číny. V Evropě se nejprve objevila v Anglii a Německu. U nás se rebarbora pěstuje hlavně v zahradách, pro její nakyslé dužnaté řapíky. Ale i rebarbora, reveň a její léčivé účinky na naše zdraví jsou známy již odpradávna.

Popis

Reveň lékařská (Rheum rhabarbarum), jinak zvaná rebarbora, je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi rdesnovitých. V zemi má rebarbora silný, žlutý kořen, ze kterého vyrůstají velké listy se silnými žebry na mohutných řapících. Z kořene vyrůstá také dutá lodyha až do výšky 2 metrů.

Reveň kvete v červnu četnými, bělavými květy sestavenými do laty. Trojhranný semeník uzrává v křídlaté nažky. Kromě reveně lékařské známe ještě reveň dlaňovou a celou řadu jiných druhů, které se od sebe liší jen velmi nepatrně.

Sběr a sušení rebarbory

Řapíky rebarbory se sklízí až z dvouletých rostlin od dubna jen do června, protože potom začíná kvést a značně se zvyšuje obsah kyseliny šťavelové. Řapíky se vylamují (neodstřihávají). Kořen pro použití v domácím lékařství se vyrývá až v pátém roce na podzim. Oloupe se, rozřeže na 10 cm dlouhé kousky a suší se nejprve pozvolna a později se dosouší umělým teplem. Dobře usušený kořen se drtí na prášek a užívá při trávících potížích (vice v dalších odstavcích).

Použití reveně, rebarbory

Mladé řapíky se v domácnostech používají k přípravě zavařenin, vína a oblíbeného rebarborového koláče. Rebarbora, reveň a její léčivé účinky se využívají v lékařství i domácí medicíně. Hodně rebarbory se užívá také ve zvěrolékařství, stejně jako slupek oloupaných z jejích kořenů.

Rebarbora, reveň a její léčivé účinky

Používaná část reveně v lékařství je kořen, který obsahuje kyselinu chrysophanovou, emodin, tříslovinu, pryskyřičné látky a šťavelan vápenatý. V řapících je obsažena kyselina šťavelová, provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamínu C není mnoho. Z dalších látek je to draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, rostlinné antioxidanty flavonoidy a další.

Vnitřní účinky

Rebarbora, reveň a její léčivé účinky se v lidovém lékařství užívají zejména při poruchách a nemocech zažívacího ústrojí, při průjmech, nechutenství, nadýmání a pro podporu trávení. Při zácpě působí reveň ve větších dávkách jako projímadlo. Užívá se ve formě prášku (3x denně 1 – 2 g) nebo nálevu z kořene rebarbory.

Nálev z kořene rebarbory na zácpu
20 g kořene rebarbory přelijeme 125 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat.

Při průjmech působí nálev i prášek v malých dávkách naopak jako stavědlo. Užívá se 3x denně 1/4 g prášku nebo nálev z 1 g kořene na 1/8 litru vody. Při nechutenství, nadýmání a pro dobré trávení se kořen rebarbory užívá ve směsích s mátou, pelyňkem, koriandrem a podobně.

Zevní účinky

Rebarbora, reveň a její léčivé účinky se dají aplikovat také zevně ve formě obkladu z listů při ledvinových kamenech.

Nežádoucí účinky

Díky vysokému obsahu kyseliny šťavelové v řapících rebarbory se její konzumace nedoporučuje lidem trpícím revmatizmem nebo ledvinovými a močovými kameny. S používáním rebarbory by to neměli přehánět ani zdraví lidé, protože může zhoršit látkovou výměnu v těle. Těhotným a kojícím ženám a dětem do tří let se rebarbora také nedoporučuje.

Související články:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *