Rubrika: Prvosenka jarní

Prvosenka jarní a její léčivé účinky

Prvosenka jarní a její léčivé účinky na náš organismus

Prvosenka jarní je jedna z našich prvních jarních květin. Můžeme jí najít na loukách, travnatých stráních, v řídkých lesích a křovinách, kde je poněkud větší vlhkost. Její barevné variety jsou k vidění na většině jarních zahrádkách, ale i prvosenka jarní a její léčivé účinky stojí za zmíňku.

Popis

Prvosenka jarní (Primula veris), lidově nazývaná „petrklíč, podléštka, Petrův klíč, prvnička“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi prvosenkovitých. Z oddenku v zemi vyrůstá růžice přízemních, pilovitě vroubkovaných listů vejčitého tvaru. Uprostřed listové růžice roste stvol dlouhý 20 – 25 cm.

V dubnu a květnu se na konci stvolu rozvíjí jednoduchý okolík květů žluté barvy. Květy jsou převislé a mají příjemnou vůni. Mají nadmutý kalich, zakončený pěti krátkými, špičatými zuby. Koruna má tvar nálevky, zakončené pěti zuby. Nadkvětý semeník vybíhá v čnělku, zakončenou paličkovitou bliznou. Semeník uzrává v tobolku, obsahující semena.

Sběr a sušení

U květů prvosenky se obyčejně sbírají v dubnu a květnu jen žluté koruny, které se opatrně suší ve stínu na vzdušném místě, aby neztratily

Prvosenkové víno

Prvosenkové víno recept

Prvosenka jarní má mimo jiné uklidňující a posilující účinky na srdce a nervy. Na jaře si můžeme macerací prvosenky jarní ve víně připravit prvosenkové víno. Má charakteristicky žlutou barvu a příjemnou bylinnou příchuť.

Prvosenkové víno – recept, použití, účinky

Do dvoulitrové láhve nasypeme volně až po hrdlo květy prvosenky (celé okolíky). Zalijeme bílým přírodním vínem tak, aby překrývalo květy. Láhev uzavřeme a

Čaj na pročištění krve

Čaj na pročištění krve recept

Čaj na pročištění krve – recept, použití, účinky

Čaj na pročištění krve připravíme z této směsi bylinek:
   • 50 g prvosenky jarní nebo vyšší (celé okolíky bez stonků)
   • 50 g mladých výhonků černého bezu
   • 15 g listů kopřivy
   • 15 g kořene pampelišky lékařské

   Příprava čaje:
   Jednu vrchovatou čajovou lžičku této směsi spaříme 1/4 litrem vody a necháme 3 minuty vylouhovat.

   Čaj můžeme také přisladit trochou medu. Přes den pijeme po doušcích dva šálky denně.

   Prvosenka jarní uklidňuje a má pročišťující účinky.

   Kopřiva je jedna z nejlepších bylin na pročištění krve a

   Čaj proti nespavosti

   Čaj proti nespavosti recept

   Čaj proti nespavosti – recept, použití, účinky

   Čaj proti nespavosti připravíme z této směsi bylinek:
     • 50 g prvosenky jarní nebo vyšší (celé okolíky bez stonků)
     • 20 g květů levandule
     • 15 g chmelových šištic
     • 10 g třezalky
     • 5 g kořene kozlíku lékařského

     Příprava čaje:
     Jedna vrchovatá čajová lžička této směsi se spaří v 1/4 litru vody a nechá se 3 minuty vyluhovat.

     Pijeme teplý před spaním. Čaj můžeme také přisladit medem.

     Prvosenka jarní, levandule lékařská, třezalka tečkovaná a kozlík lékařský jsou všechno výborné bylinky na zklidnění. Používají se také při migrénách a všude tam, kde chceme příznivě působit na nervovou soustavu.

     Pěstování prvosenky

     Pěstování prvosenky na zahradě

     Prvosenka jarní neboli petrklíč je vytrvalá bylina, kterou můžeme najít volně v přírodě například na loukách nebo travnatých stráních s větší vlhkostí. Patří mezi první posly jara. Z prvosenky jarní, volně rostoucí, se křížením vyšlechtily další druhy. Je oblíbenou jarní květinou na našich zahradách, ale lze ji pěstovat i doma v květináči nebo v truhlíku. Truhlíky s petrklíči můžeme brzy z jara ozdobit naše balkóny a parapety. Později se dají nahradit letními balkonovými květinami. Pěstování prvosenky zvládne každý, není to příliš náročná rostlina.

     Pěstování prvosenky (petrklíče)

     Prvosenka neboli petrklíč se množí semenem nebo dělením starých trsů. Nejjednodušší je si koupit za pár korun sazeničky, kterých je na trhu velké množství kultivarů v různých barvách.

     K pěstování prvosenky je třeba zvolit dobrou vláčnou humózní půdu, ideálně rašelinu a stanoviště z části zastíněné. Nejlépe se jí daří v zahradě na záhonu orientovaném na východ s ranním sluníčkem a