Prvosenka jarní a její léčivé účinky

Prvosenka jarní a její léčivé účinky na náš organismus

Prvosenka jarní je jedna z našich prvních jarních květin. Můžeme jí najít na loukách, travnatých stráních, v řídkých lesích a křovinách, kde je poněkud větší vlhkost. Její barevné variety jsou k vidění na většině jarních zahrádkách, ale i prvosenka jarní a její léčivé účinky stojí za zmíňku.

Popis

Prvosenka jarní (Primula veris), lidově nazývaná „petrklíč, podléštka, Petrův klíč, prvnička“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi prvosenkovitých. Z oddenku v zemi vyrůstá růžice přízemních, pilovitě vroubkovaných listů vejčitého tvaru. Uprostřed listové růžice roste stvol dlouhý 20 – 25 cm.

V dubnu a květnu se na konci stvolu rozvíjí jednoduchý okolík květů žluté barvy. Květy jsou převislé a mají příjemnou vůni. Mají nadmutý kalich, zakončený pěti krátkými, špičatými zuby. Koruna má tvar nálevky, zakončené pěti zuby. Nadkvětý semeník vybíhá v čnělku, zakončenou paličkovitou bliznou. Semeník uzrává v tobolku, obsahující semena.

Sběr a sušení

U květů prvosenky se obyčejně sbírají v dubnu a květnu jen žluté koruny, které se opatrně suší ve stínu na vzdušném místě, aby neztratily svoji barvu. Umělým teplem jen do teploty 40 stupňů. Kořeny se vyhrabávají v březnu před rozkvětem, dobře se operou a zvolna usuší. Umělým teplem také jen do 40 stupňů.

Prvosenka jarní a její léčivé účinky

Používané části prvosenky jsou oddenky a květy. Květy obsahují slizové látky, etherický olej a žluté barvivo. V oddenku je ještě obsažena tříslovina a cukr.

Květů se v lidovém lékařství používá při chorobách dýchacích cest a zánětu průdušek. Usnadňuje vykašlávání, tlumí a zvlhčuje kašel. Čaj z prvosenky působí dobře na zklidnění, proti nespavosti, na posílení nervů a srdce a také zmírňuje migrénu a bolesti hlavy při nervovém vypětí.

Při dně se užívá odvar z oddenku. Při srdečních potížích lze užívat v malých dávkách prvosenkoé víno. Prvosenka jarní a její léčivé účinky jsou také využívány ve spoustě čajových směsích například na pročištění krve nebo proti nespavosti. Recepty naleznete níže.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *