Rubrika: Přeslička rolní
Přeslička rolní a její léčivé účinky
Přeslička rolní a její léčivé účinky se využívají již po staletí. Můžeme jí najít na loukách, pastvinách, v lesích, ale také na bramborových a obilných polích, hlavně tam, kde je hlinitá a písčitá půda. Přeslička je obdařena mimořádnými vlastnostmi, proto je vysoce ceněnou bylinou i dnes.
Popis
Přeslička rolní (Equisetum arvense), lidově také nazývaná „chvost, přeslice, stolička“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi přesličkovitých. Na jaře v březnu a dubnu vyrůstají z oddenků přesličky plodné, rýhované lodyhy rozdělené na články, do výšky asi 20 cm. Mají načervenalou až žlutavou barvu. Na rozhraní článků jsou osmihranné, pochvovité listy. Na vrcholu lodyhy je válcovitý klásek, skládající se ze šestihranných štítků. Pod každým štítkem je několik výtrusnic. Každý výtrus má dva tzv. mrštníky, které po puknutí výtrusnice mrští daleko výtrusem. Když se výtrusnice vyprázdní, lodyhy přesličky uvadnou. V létě vyrůstají z oddenku lodyhy jalové až do výšky 60 cm. Až tyto plané rostliny jsou cennou léčivou surovinou.
Sběr a sušení
Používaná část přesličky je jalová letní nať, která se sbírá od května do září. Nejlepší léčivé účinky má přeslička rosoucí na hlinitých půdách. Uřezávají se její zelené výhonky nad oddenkem. Suší se rozprostřená do tenké vrstvy, přirozeným nebo umělým teplem.
Přeslička rolní a její léčivé účinky
Celá rostlina obsahuje tříslovinné látky, flavonoidy, saponiny, deriváty kyseliny kávové, hořčinu, pryskyřici, organické kyseliny, trochu tuku a další látky. Spálíme-li přesličku, zbyde nám popel, který má vysoký obsah kyseliny křemičité, což ji řadí k rostlinám na
Koupel z přesličky
Přeslička měla již odpradávna pro své léčivé účinky nenahraditelné místo v lidové medicíně. Je nepostradatelným pomocníkem díky svým schopnostem zastavit krvácení a příznivým účinkům při onemocnění ledvin a močového měchýře. Blahodárně působí zevně také koupel z přesličky.
Koupel z přesličky
Při močových kamenech mají dobré účinky sedací koupele z přesličky rolní, při kterých se vypijí 2 šálky čaje z této bylinky. Moč je třeba při tom zadržet co nejdéle. Po té by se měly kameny z močového měchýře, prudkým proudem moče, vyplavit. Na sedací koupel je potřeba 100 g přesličky rolní, která se namočí na