Rubrika: Popenec břečťanovitý

Popenec a jeho léčivé účinky

Popenec a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Popenec břečťanovitý je rostlina (zelené koření), která se již odpradávna uplatňuje v kuchyni i v léčitelství. Již ve středověku byl považován za téměř zázračnou bylinu, chránící před morem a očarováním. Roste v lesích, křovinách, podél cest, na loukách i jinde volně v přírodě. Popenec můžete nalézt i na vaší zahradě, kde je většinou brán spíše jako nepříjemný plevel.  Je rozšířen téměř po celé Evropě i Asii. Popenec a jeho léčivé účinky byly již odpradávna oblíbeny a hojně využívány v lidové medicíně.

Popis

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea), jinak také popenec obecný nebo břečťanolistý, lidově nazýván „openec, vopenec, kunrtálek, kundrásek, moďátka“, je vytrvalá popínavá rostlina z čeledi hluchavkovitých. V březnu se začíná rozrůstat, někdy až do délky 40 cm. Má částečně plazivé

Sirup z popence

Sirup z popence recept

Popenec břečťanovitý je trochu neprávem opomíjená bylinka, kterou mnozí zahrádkáři považují jen za nepříjemný plevel. Už málokdo ví, že si z jeho nati, kterou sbíráme v době květu od dubna do července, můžeme připravit domácí léčivý popencový sirup. Sirup z popence je dobrým pomocníkem především při chorobách horních cest dýchacích.

Sirup z popence – recept, použití, léčivé účinky

Suroviny na popencový sirup:
  • dvě vrchovaté hrsti vrcholků kvetoucí nati popence
  • 1/2 kg třtinového cukru (může být i obyčejný)
  • 1/2 citrónu
  • 1/2 l vody
  Příprava receptu na sirup z popence:
  Nať popence opereme a pokud je třeba, pokrájíme na kratší kousky asi 2 cm dlouhé.

  Vše přelijeme převařenou vodou, přidáme na kolečka nakrájený, dobře omytý bio citrón a necháme na temném a chladném místě 24 – 48 hodin louhovat. Občas promícháme.