Podbělový sirup

Podbělový sirup recept

Z listů i květů podbělu, této první jarní bylinky, si můžeme doma připravit podbělový sirup, který je dobrým pomocníkem při nachlazení a chorobách horních cest dýchacích.

Podbělový sirup (z květů podbělu)

Suroviny na přípravu podbělového sirupu:
   • 100 květů podbělu
   • 500 g cukru
   • 1 citrón
   • 1/2 l vody
Příprava receptu na podbělový sirup:
Květy dobře očistíme, zbavíme všech zelených částí, propláchneme, přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 24 hodin na temném a chladném místě.

Po této době přecedíme přes plátýnko, vymačkáme, přidáme šťávu z citrónu, cukr a vaříme na hustotu sirupu. Ještě horké naplníme do skleniček nebo lahví a uzavřeme.

Sirup z listů podbělu

Čerstvé listy podbělu omyjeme a připravíme si čistou sklenici. Do ní skladáme postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru, až sklenici zaplníme. Necháme usadit a postupně ještě doplňujeme, až je sklenice plná.

Potom ji uzavřeme a na zahradě postavíme do jámy v zemi, zatížíme deskou a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvašení. Pokud máme chladný sklep, kde je stálá teplota nepřesahující 8 stupňů, můžeme sklenici uložit i tam.

Po osmi týdnech sklenici vykopeme nebo přineseme ze sklepa, sirup ještě jednou až dvakrát převaříme a naplníme do sklenic.

Tento sirup z listů podbělu je dobrá prevence v zimě v době chřipek. Užíváme ho po lžičkách.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *