Rubrika: Podběl lékařský

Podběl lékařský a jeho léčivé účinky

Podběl lékařský a jeho léčivé účinky na náš organismus

Podběl lékařský je jednou z prvních, jarních, žlutě kvetoucích bylinek. Můžeme ho najít na hlinitých vlhkých polích, loukách, při okrajích cest, podél potoků a řek a všude tam, kde je trochu vlhko. Podběl lékařský a jeho léčivé účinky mají u nás, ale i ve světě své zastoupení v lidovém lékařství již odpradávna.

Popis

Podběl lékařský (Tussilago rarfara), jinak také podběl obecný, lidově nazývaný „babuška, koňské kopyto, lopušice, podbílek, podkovka“, je vytrvalá bylina patřící do čeledi hvězdnicovitých. V zemi má podběl vytrvalý oddenek, ze kterého vyrůstají četné vláknité kořenové výběžky. Brzy na jaře (v březnu a dubnu) vyhání nad zemí stvoly se šupinatými listeny do výšky až 20 cm.

Na vrcholu stvolu je žlutý květní úbor. Zlatě žlutavé květy jsou na slunci otevřeny, pokud se zatáhne, hned se zavírají. Semeník vybíhá v čnělku s rozeklanou bliznou. Uzrává v nažku s jemným chmýřím, které umožňuje její zanesení velmi daleko. Teprve po odkvetení se objevují zubaté listy, srdčitého tvaru na dlouhých řapících.

Sběr a sušení

Využívaná část rostliny jsou listy, květní úbory a někdy také kořen. Květní úbory podbělu se sbírají hned po rozkvětu, v březnu a dubnu a usuší se na

Čaj z podbělu

Čaj z podbělu léčivé účinky

Podběl lékařský je pro svoje protizánětlivé účinky a schopnost uvolňovat hleny oblíbenou a používanou bylinkou zejména při chorobách horních cest dýchacích. Na čaj z podbělu můžeme použít jak květy, tak i jeho listy. Podběl je také součástí různých čajových směsí nejen při nachlazení, ale pro jeho mírně diuretické (močopudné) účinky i při různých dietách.

Čaj z podbělu – použití, léčivé účinky

Čaj z květů podbělu používáme při zahlenění, zánětu průdušek, kataru hrtanu, astmatu a zápalu pohrudnice. Při zdlouhavém kašli, chrapotu a zahlenění by se měl pít vícekrát během dne, oslazený medem. Můžeme jej připravit i ze směsi květů a listů, protože listy obsahují více

Podbělový sirup

Podbělový sirup recept

Z listů i květů podbělu, této první jarní bylinky, si můžeme doma připravit podbělový sirup, který je dobrým pomocníkem při nachlazení a chorobách horních cest dýchacích.

Podbělový sirup (z květů podbělu)

Suroviny na přípravu podbělového sirupu:
   • 100 květů podbělu
   • 500 g cukru
   • 1 citrón
   • 1/2 l vody
   Příprava receptu na podbělový sirup:
   Květy dobře očistíme, zbavíme všech zelených částí, propláchneme, přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 24 hodin na temném a chladném místě.

   Po této době přecedíme přes plátýnko, vymačkáme, přidáme