Pěstování zlatobýlu

Pěstování zlatobýlu na zahradě

Zlatobýl, někdy také nazýván celík zlatobýl, je nenáročná trvalka, známá především svými léčivými účinky. Je vhodný jako solitérní rostlina nebo ho můžeme umístit podél zdí či trávníků. Pro své zlatavěžluté květy a prokazatelně příznivé účinky, především při onemocnění ledvin, je pěstování zlatobýlu rozšířeno téměř po celé Evropě.

Pěstování zlatobýlu

Zlatobýl je na pěstování nenáročná bylina, dorůstající do výšky kolem jednoho metru, která má ráda slunečné stanoviště, ale spokojí se i s polostínem. Zlatobýl roste téměř v každé půdě, může být i sušší,  lehce vyživená. Některým odrůdám se lépe daří v bohatších výživných půdách. Nemá příliš velké nároky na zálivku, stačí zavlažovat po výsadbě a v období sucha.

Zlatobýl sejeme na jaře od konce března do dubna, přímo na stanoviště. Semínka klíčí 2 – 4 týdny. Rostliny můžeme také můžeme množit polovyzrálými vrcholovými řízky, které vysazujeme koncem jara až počátkem léta nebo dělením starších trsů, na podzim a na jaře. Vysoké dřevnaté stonky zlatobýlu potřebují v období růstu většinou oporu.
 

Zlatobýl kvete od konce července do října zlatožlutými květy, uspořádanými do hroznovitého květenství. Seříznutím odkvetlých stonků podpoříme další kvetení a zabráníme jeho samovýsevu. Po odkvětu se totiž objeví ochmýřené nažky, které se snadno větrem rozšíří. Je to zimuvzdorná trvalka, proto přečká zimu bez obtíží.

V zahradách se často pěstuje zlatobýl kanadský (Solidago canadensis) nebo zlatobýl obrovský (Solidago gigantea), který dorůstá až do výšky dvou metrů. Někde se můžeme setkat i z vyšlechtěnými hybridními zlatobýly a dalšími druhy.

Ve volné přírodě můžeme najít zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) na rumištích, pasekách, lesních stráních, podél vodních toků, cest, železničních tratí i na jiných neudržovaných plochách. Jedná se o zplanělý severoamerický zlatobýl kanadský. Většinou se rychle rozrůstá a šíří jako velmi invazivní plevel.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *