Pěstování zázvoru

Pěstování zázvoru návod

Pěstování zázvoru není složité, přestože je to exotická rostlina. Můžeme jí jednoduše pěstovat i v domácích podmínkách.

Pěstování zázvoru

Zázvor potřebuje ke zdárnému růstu světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Světlo by mělo být rozptýlene nebo mírně zastíněné. Má rád bohatou, propustnou půdu bez kamenů. Pro zázvor jsou důležité poměrně vysoké teploty, proto je nejvhodnější ho pěstovat ve skleníku nebo doma v květináči.

Nižší teplota způsobuje zahnívání oddenku, citlivého na chlad. Zázvor vyžaduje pravidelnou a dostatečnu zálivku, né však přelití. Nejlépe se mu daří v mělkém květináči s drenáží. Množíme ho vegetativně z oddenků někdy i semenem.

Pěstování zázvoru z oddenku
K pěstování z oddenku si musíme pořídit čerstvý, neseschlý oddenek, na kterém by měly být vidět pupeny. Řízky z oddenků sázíme na jaře těsně pod povrch půdy. Pokud pěstujeme zázvor doma, sázíme do květináče se směsí zahradnického substrátu a rašeliny. Část oddenku zasadíme pupeny směrem nahoru a zasypeme tak, aby nebyl vidět.

Necháme na slunném místě asi 2 – 3 týdny než oddenek vyklíčí, po té přeneseme raději do polostínu. Zaléváme každý den do misky. Za několik měsíců začne oddenek usychat. V tu chvíli ho vyjmeme, část můžeme spotřebovat a zbylou část znovu zasadit.

Pěstování zázvoru ze semen
Pěstování zázvoru ze semene také není složité, jen trochu zdlouhavější. Semínko vložíme do květináče naplněného substrátem vhodným pro klíčení, lehce zahrneme a dáme na slunné místo. Jakmile se objeví první lístky, přeneseme do polostínu. Semena klíčí asi 2 – 3 týdny.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *