Pěstování vratiče

Pěstování vratiče na zahradě

Vratič obecný je vytrvalá bylina, rozšířená téměř po celé Evropě. Ve volné přírodě ho můžeme nalézt na okrajích lesů, v křovinách, na rumištích, mezích, podél cest a podobně. Pro jeho žluté květy, které se podobají středům kopretin, je také někdy nazýván kopretina vratič. Pěstování vratiče není příliš rozšířeno, ale jeho žluté květy mohou ozdobit nejedno zákoutí na zahradě. Navíc může být i dobrým pomocníkem proti savým škůdcům a drobnému hmyzu, škodícím na rostlinách.

Pěstování vratiče

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je nenáročná trvalka tvořící trsy, dorůstající do výšky okolo jednoho metru. Pro pěstování vratiče je vhodné slunné místo nebo polostín. V půdě si příliš nevybírá, měla by však být dobře propustná. Vratič také nemá rád přílišné vlhko. Protože má rostlina dosti rozpínavý kořenový systém, musíme na to brát zřetel při jeho umístění na zahradě.

Semena se brzy z jara zasejí do pařeniště. Když povyrostou, přesadí se na stanoviště asi s půlmetrovými mezerami. Výsev lze provádět také přímo na stanoviště a po té vyjednotit. Jakmile vratič vyroste, nepotřebuje téměř žádnou péči, protože plevel sám udusí. Rostliny můžeme množit i dělením starších trsů.

Jelikož květy vratiče během sušení neztrácejí tvar ani barvu, je využíván do suchých vazeb. Rostlina je známa také svými léčivými účinky, ale vzhledem k obsahu jedovatých silic, se užívá většinou jen zevně.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *