Pěstování vachty trojlisté

Pěstování vachty trojlisté

Vachta trojlistá je bažinatá rostlina, která je v místech svého přirozeného výskytu chráněná. U nás roste poměrně vzácně, můžeme jí někdy najít na místech s dostatkem vláhy, to znamená na rašeliništích, bažinatých loukách, březích rybníků a podobně. Její přirozené stanoviště již napovídá, že k pěstování vachty trojlisté na zahradě se hodí především okraje umělých rybníčků a jezírek.

Pěstování vachty trojlisté

Vachta trojlistá, někdy také nazývaná jako hořký vodní nebo bahenní jetel, je vytrvalá poměrně nenáročná rostlina. Má ráda hodně vlhkou, spíše kyselou půdu, chudou na živiny. Poloha by měla být prosluněná, snese však i polostín.

Podmínkou úspěšného pěstování vachty trojlisté je nevysychající stanoviště. Snadno se dá na jaře množit dělením oddenků. Její plazivé masité oddenky se rozřežou na kusy, dlouhé asi 5 centimetrů. Ty se potom zatlačí do vlhké půdy nebo bahna na okraji vodní plochy asi do hloubky 10 – 20 centimetrů. Mezi sazenicemi by měly zůstat mezery asi 30 centimetrů.
 

Rostlina se ráda nekontrolovatelně rozrůstá, takže je dobré jí sázet do koše, aby nezarostla celou vodní plochu. Vachta vytváří trojčetné, sytě zelené listy, rostloucí na dlouhých řapících, tvarem připomínající list jetele. Od května do června potom rostlinu zdobí krásné růžovobílé hrozny květů.

Celá rostlina, hlavně listy jsou silně hořké. Pro účely domácího lékařství se sbírají její listy v květnu a červnu, když rostlina kvete nebo těsně po odkvětu. Seřezávají se i s krátkým kouskem řapíku. Pro vysoká obsah vody v rostlině je třeba jí sušit rychle, nejlépe umělým teplem. Vachta trojlistá především zlepšuje trávení, příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku a zlepšuje krvetvorbu.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *