Pěstování tymiánu v květináči

Pěstování tymiánu v květináči návod

Tymián je velmi aromatická, hojně používaná bylinka a koření. Nejlépe se jí samozřejmě daří na zahradě, ale i doma za oknem si můžeme udělat bylinkovou zahrádku a podle potřeby sklízet čerstvé větvičky tymiánu. Pěstování tymiánu v květináči nebo truhlíku za oknem může každý.

Pěstování tymiánu v květináči

V první řadě je nutno vybrat dobrou sazenici a nebo se pokusit vypěstovat tymián ze semínek. Sazenice prodávané v supermarketech nemají dlouhou životnost. Jsou uměle vyhnané a určené pro rychlejší spotřebu. Nejlépe je koupit tymián v květináči v nějakém zahradnictví, kde je na výběr z více druhů, které jsou načasované do našich podmínek. Květináč potom umístíme na slunné místo za oknem.

Tymián si můžeme pochopitelně vypěstovat sami i ze semínek. Květináč nebo truhlík naplníme kvalitním substrátem pro výsevy. Semínka je dobré před setím smíchat s trochou písku, aby porost nebyl příliš hustý. Pokud by se tak stalo, rostlinky by nám vyběhly za světlem a popadaly.

Vyséváme na povrch a semínka pouze přitlačíme. Když rostlinky vyklíčí a nasadí první „pravé lístky“, je třeba je přesadit do květináče naplněného pěstebním substrátem, kde budou růst dál.

Největší problém nastává při odhadu kolik zalévat, abychom tymián nepřelili a neuhnil nám od kořínků. Proto se pro pěstování nehodí samozavlažovací truhlíky. Ideální je tymián dostatečně zalévat do misky pod květináčem a všechno co rostlina do dvou hodin nevypije vylít. Substrát musí vyschnout a až potom znovu zalévat.
Pokud rostliny neprosperují, můžeme přihnojit zálivkou s organickým hnojivem, která se aplikuje ke kořenům, ne na listy.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *