Pěstování topinambur

Pěstování topinambur (Slunečnice topinambur)

Topinambury neboli židovské brambory nejsou u nás příliš doceněnou zeleninou. Často se pěstují pro krmné účely, ale používat a upravovat se dají jako brambory a navíc se mohou konzumovat i syrové. Hlízy neobsahují škrob, ale inulin, a proto jsou zvláště vítanou zeleninou pro diabetiky. Vzhledem k tomu zájem o pěstování topinambur v součastné době stoupá.

Pěstování topinambur

Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus) je vytrvalá a nenáročná okopanina, morfologicky podobná slunečnici roční, ale má drobnější květenství. Pěstování topinambur není náročné, můžeme je pěstovat v podstatě kdekoliv. Nevyžadují téměř žádnou zálivku, jsou mrazuvzdorné a můžou růst i na stinných místech. Méně vhodné je větrné stanoviště, kde se tyto mohutné rostliny, někdy 2 – 3 metry vysoké, mohou vyvracet nebo poléhají. Na živiny není topinambur náročný. Pokud však pohnojíme půdu podobně jako pro brambory, budou podstatně vyšší výnosy hlíz, ale i nadzemní zelené hmoty, která se využívá jako krmivo.

Hlízy topinambur vysazujeme co nejdříve na jaře do sponu 50 x 100 cm a do hloubky 15 cm. Během vegetace půdu mezi řádky kypříme a postupně rostliny přihrnujeme podobně jako brambory. Lze je sázet i na podzim a to co nejpozději, aby hlízy do zimy nestihly vyrašit.

Topinambury sklízíme pozdě na podzim a na jaře, případně i během zimy (pokud není zmrzlá půda). V zemi hlízy nezmrznou, mráz by je mohl poškodit pouze odkryté. Jestli-že ponecháme při sklizni část hlíz v zemi, vyrostou z nich na jaře nové rostliny.  Na jednom místě je vhodné ponechat topinambury asi 5 let.
 

Přes zimu hlízy skladujeme ve studeném sklepě nebo v krechtu. Vhodné je i jejich uložení v písku, aby nevysychaly. Hlízy topinamburů mají slupku různě zbarvenou nejčastěji bělavou a načervenalou.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *