Pěstování slunečnice

Pěstování slunečnice na zahradě a v květináči

Slunečnice je statná, rychle rostoucí letnička, s jejíž nápadnými květy se většinou setkáváme na obrovských lánech polí. Bývají však ozdobou i nejedné zahrady, protože pěstování slunečnice není náročné a v době květu jsou velmi dekorativní. Krásně vyniknou u plotu, hodí se do květinových záhonů, ale známe i menší druhy vhodné k pěstování v květináči. Květy slunečnice, které se neustále otáčí za sluncem, se hodí k řezu a jsou vhodné i pro alergiky.

Pěstování slunečnice na zahradě a v květináči

Slunečnice, jak už název napovídá, miluje slunce, proto výběru stanoviště pro její pěstování musíme věnovat zvýšenou pozornost. To by mělo být po většinu dne slunečné, chráněné před větrem. Vzhledem k jejím kořenům je třeba dbát také na dostatek prostoru. Výsev se provádí ideálně od půlky dubna, do hlubky asi 2 cm, rovnou na trvalé stanoviště.

Sazenice můžeme v březnu předpěstovat, kdy do květináčku dáme vždy po dvou semínkách. Již hotové sazeničky lze také zakoupit v zahradnictvích. Půda pro pěstování slunečnice by měla být humózní, dobře propustná, nikdy není na závadu přidat kompost. Při teplotě 15 stupňů trvá klíčení asi 10 – 15 dní. Slunečnice je sice poměrně tolerantní k vysokým teplotám, ale musíme jí zajistit pravidelnou zálivku a zabránit úplnému vyschnutí zeminy.

 
Slunečnice je vhodné hnojit plnými hnojivy jednou za dva tydny. Většina kultivarů jsou vysoké a statné rostliny, které potřebují ke svému zdárnému růstu vhodnou oporu. U jednoletých slunečnic existují rúzné odrůdy se smetanovými, oranžovými dokonce i červenými květy. Na podzim, když uzrají semena, je posbíráme pro jarní výsev.

Nejčastěji se u nás setkáme se slunečnicí roční (Helianthus annuus), která se na polích pěstuje pro svá olejodárná semena. Morfologicky podobná slunečnici roční je slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus). Je to víceletá rostlina s poněkud drobnějším květenstvím. Mezi trvalky řadíme i slunečnici vrbolistou (Helianthus salicifolius), jejíž převisle rostoucí listy působí velmi dekorativně. Dalším zástupcem je slunečnice pozdní, která je odolnější vůči klimatickým podmínkám, proto je vhodná do podhorských oblastí.

Slunečnice z kategorie mini dorůstá do výšky jen 40 cm a je vhodná pro pěstování v květináči v truhlíku i na záhonu. Semena vyséváme přímo do nádoby v dubnu až květnu. Květy i jejich středy mají různé odstíny od žluté až po hnědou barvu. Oblíbená odrůda Pacino znovu vykvétá na krátkých bočních lodyhách.
 

Související články:

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *