Pěstování slézu maurského

Všechny druhy slézu se pro svůj vysoký obsah slizových látek s oblibou používají v lidovém lékařství, především při zánětech horních cest dýchacích. Rodina slézů zahrnuje asi 15 – 20 druhů s fialovou, růžovou, nachovou, tmavě fialovou, vzácně i bílou barvou květů a výškou od 30 do 150 cm. Pěstování slézu maurského není náročné, navíc jeho květy jsou velmi dekorativní a krásně ozdobí každou zahradu.
Pěstování slézu maurského
Sléz maurský je jednoletá až dvouletá medonosná rostlina, u nás pěstovaná jako letnička. Při mírných zimách rostlina přetrvává jako trvalka. Pro pěstování slézu maurského je nejlepší lehká propustná půda bohatá na humus a slunečné stanoviště chráněné před větrem. Doporučuje se pěstovat po luskovinách.

K léčebným účelům sbíráme vždy nově rozkvetlé květy za sucha nebo listy v době květu rostliny. Používají se čerstvé nebo se suší. Květy používáme především při nemocech dýchacího ústrojí, listy při problémech se zažíváním. Planě rostoucí můžeme u nás nalézt sléz lesní a sléz přehlížený, které mají stejné účinky jako sléz maurský.
Související příspěvky:
Napsat komentář