Pěstování slézu maurského

Pěstování slézu maurského na zahradě

Všechny druhy slézu se pro svůj vysoký obsah slizových látek s oblibou používají v lidovém lékařství, především při zánětech horních cest dýchacích. Rodina slézů zahrnuje asi 15 – 20 druhů s fialovou, růžovou, nachovou, tmavě fialovou, vzácně i bílou barvou květů a výškou od 30 do 150 cm. Pěstování slézu maurského není náročné, navíc jeho květy jsou velmi dekorativní a krásně ozdobí každou zahradu.

Pěstování slézu maurského

Sléz maurský je jednoletá až dvouletá medonosná rostlina, u nás pěstovaná jako letnička. Při mírných zimách rostlina přetrvává jako trvalka. Pro pěstování slézu maurského je nejlepší lehká propustná půda bohatá na humus a slunečné stanoviště chráněné před větrem. Doporučuje se pěstovat po luskovinách.

Semeno vyséváme přímo do volné půdy v březnu a dubnu většinou do hnízd. Když mají rostlinky čtyři pravé listy, sadbu vyjednotíme. Můžeme předpěstovat i sazeničky. Sléz maurský kvete od června do října tmavěfialovými, až 5 cm velkými květy. Rostlina dorůstá do výšky až 1,5 m a neúnavně stále nakvétá.
 

K léčebným účelům sbíráme vždy nově rozkvetlé květy za sucha nebo listy v době květu rostliny. Používají se čerstvé nebo se suší. Květy používáme především při nemocech dýchacího ústrojí, listy při problémech se zažíváním. Planě rostoucí můžeme u nás nalézt sléz lesní a sléz přehlížený, které mají stejné účinky jako sléz maurský.

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *