Pěstování sedmikrásky

Pěstování sedmikrásky na zahradě

Sedmikráska chudobka je nejen léčivou bylinkou, ale její vyšlechtěné druhy jsou oblíbenou okrasnou květinou našich zahrad. Můžeme si s ní také ozdobit balkón nebo okenní parapet. Pěstování sedmikrásky není nikterak náročné. Existuje mnoho druhů vyšlechtěných kultivarů s různou velikostí květů v růžové, červené či bílé barvě. Tyto druhy se pro další použití jako koření nebo lék nehodí.

Pěstování sedmikrásky

Sedmikráska je trvalka, ale zahradní sedmikrásky jsou většinou pěstovány jako dvouletky. Můžeme ji umístit na okrajích záhonů, na trávě, v truhlíku nebo v květináči. Ideální je slunné místo (snese i mírný polostín) a půda bohatá na živiny s dostatečnou zálivkou. Nemá však ráda přemokření. Pokud máme sedmikrásku v místnosti, dáme jí spíše na chladnější místo, aby nám kvetla co nejdéle.

Sazeničky sedmikrásek si můžeme předpěstovat ze semen nebo je získáme dělením starších trsů. Nejjednodušší je koupit si na trhu nebo v zahradnictví za pár korun hotové sazeničky a přesadit je na své stanoviště na záhon, do truhlíku nebo jiné nádoby.

Semena sedmikrásky se vysévají v květnu až v červenci do pařeniště nebo přímo na záhon do řádků, které později protrháváme. Semena nasypeme do dobře zkypřené půdy do řádků a nepřihrnujeme. Po výsevu je dobré místo trochu zastínit. Ideální teplota pro klíčení je 18 stupňů. Sazeničky rozsazujeme na jejich stanoviště v srpnu až září nejčastěji do sponu 20 x 20. V prvním roce nám vyrostou jenom lísty. Sedmikráska začne kvést až druhým rokem z jara.

Na jednom místě nám zahradní sedmikráska vydrží bez větších problémů i několik let, ale lepší je pěstovat ji pouze jako dvouletku, protože potom zplaňuje, rozroste se tam, kde jí nechceme a její květy jsou o poznání menší. Sedmikráska kvete od února do října.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *