Pěstování šalvěje

Pěstování šalvěje na zahradě

Šalvěj je léčivá bylina a koření, často pěstovaná na našich zahradách, ale i v truhlíku nebo v květináči za oknem. Pěstování šalvěje není náročné a určitě se vyplatí ji zařadit do bylinkové zahrádky.

Pěstování šalvěje

Šalvěji se nejlépe daří v hlinitopísčitých půdách na slunném a teplém místě, chráněném před větrem. Snáší však dobře i polostín. Přezimuje bez větších problémů, ale při silnějších mrazech je dobré jí chránit. Množíme jí semeny nebo lodyžními řízky, které dobře zakořeňují ve volné půdě.

Výsev šalvěje provádíme z jara v únoru a březnu do pařeniště nebo v dubnu do volné půdy a jen mírně zatlačíme. Doba klíčení je asi 2 týdny. Šalvěj můžeme zasít už i na podzim.

Když rostlinky povyrostou, přesazujeme je rovnou na stanoviště asi 30 cm od sebe. Při tom trochu pokrátíme kořeny. Po přesazení mírně zaléváme, občas vyplejeme a jednou za rok okopeme. Po pěti letech je nutno kulturu obnovit.

Existuje mnoho kultivarů, z nichž každý má trochu odlišnou chuť, ale všechny se dají využít v kuchyni. Podle druhu se její sametové listy liší jejich barvou. Může být zelená až šedozelená, zlatavě nebo stříbřitě stříkaná, ale i tmavě purpurová.

Sběr a sušení šalvěje

Listy se sbírají již v prvním roce. Poprvé když rostlina začne vyhánět květní lodyhy podruhé koncem září. Další roky sklízíme třikrát i čtyřikrát. Na jaře šalvěji prospěje razantní prořezání.
Sklizeň sušíme přirozeným teplem.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *