Pěstování rýmovníku

Pěstování rýmovníku

Rýmovník (Plectranthus argentatus), někdy nazýván mexický eukalyptus. molice nebo kubánské oregáno, je atraktivní léčivá rostlina s velmi příjemným mentolovým aroma, které přináší úlevu při rýmě a odpuzuje nepříjemný hmyz. Proto se pěstování rýmovníku jako pokojové rostliny u nás v posledních letech poměrně rozšířilo. Pokud má někdo z vašich známých doma rýmovník, stačí ho poprosit o zhruba dvaceticentimetrový šlahoun, dát ho doma do sklenice zakořenit a do měsíce můžete sázet a mít svojí rostlinu.

Pěstování rýmovníku

Rýmovník dorůstá do výšky asi 40 – 60 cm. Jeho drobnější světlešedozelenézelené listy pokryté bílými chloupky mají vůni podobnou směsi kafru a meduňky nebo připomínají vůni eukalyptu. Rýmovník je pokojová rostlina, která má ráda dostatek světla, né však přímé slunce. Půda pro pěstování rýmovníku by měla být neutrální, lehká, propustná s obsahem písku (běžný substrát pro pokojové rostliny, bylinky a podobně).

Při pěstování rýmovníku je nutné se vyhnout průvanu a přelití rostliny. Lépe snáší sucho než přemokření. Zaléváme ho, až když je povrch substrátu suchý. Dlouhodobé přemokření vede k černání a vadnutí listů, v tomto případě je nutné neprodleně zmírnit zálivku. Pokud máme tu možnost, můžeme rýmovník letnit venku a pěstovat jako rostlinu přenosnou. Přes léto ho venku umístíme na světlé místo (ne však na přímé slunce) a domů jej uklidíme podle aktuálního počasí někdy koncem srpna. Na zimu rýmovníku dopřejeme světlé místo a omezíme zálivku.

Při správné pěči roste rýmovník doslova před očima. Má šťávnaté tlusté listy a drobné květy podobné hluchavkovitým rostlinám. Květy se doporučuje zaštípávat, aby rostlina zmohutněla. Jak bude rýmovník vypadat, záleží na přístupu k jeho tvarování. Při zaštípávání vrchních výhonů nám bude pěkně košatět a tvořit pohledný keřík. Pokud bychom toto neudělali, vznikl by nám nepěkný protáhlý stonek.

Výhony, které zaštípneme můžeme použít k dalšími množení. Ve vodě nám zakrátko zakoření nebo se můžou rovnou zapíchnout do vhodného substrátu. Rostlinu je dobré každým rokem nejlépe na jaře přesadit do trochu většího květináče. Od jara do podzimu přihnojujeme některým z hnojiv určeným například pro bylinky.

Související příspěvky:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *