Pěstování prvosenky

Pěstování prvosenky na zahradě

Prvosenka jarní neboli petrklíč je vytrvalá bylina, kterou můžeme najít volně v přírodě například na loukách nebo travnatých stráních s větší vlhkostí. Patří mezi první posly jara. Z prvosenky jarní, volně rostoucí, se křížením vyšlechtily další druhy. Je oblíbenou jarní květinou na našich zahradách, ale lze ji pěstovat i doma v květináči nebo v truhlíku. Truhlíky s petrklíči můžeme brzy z jara ozdobit naše balkóny a parapety. Později se dají nahradit letními balkonovými květinami. Pěstování prvosenky zvládne každý, není to příliš náročná rostlina.

Pěstování prvosenky (petrklíče)

Prvosenka neboli petrklíč se množí semenem nebo dělením starých trsů. Nejjednodušší je si koupit za pár korun sazeničky, kterých je na trhu velké množství kultivarů v různých barvách.

K pěstování prvosenky je třeba zvolit dobrou vláčnou humózní půdu, ideálně rašelinu a stanoviště z části zastíněné. Nejlépe se jí daří v zahradě na záhonu orientovaném na východ s ranním sluníčkem a po zbytek dne s polostínem. Nesnáší úpal a sucho. Petrklíče potřebují ke zdárnému pěstování dostatek vláhy, kypření půdy a přihnojování vhodným hnojivem.

Do venkovních truhlíků můžeme koupené předpěstované sazenice přesazovat již koncem února. Ale z počátku (asi týden) je musíme pozvolna otužovat a když je větší mráz zakrýt. Kdykoliv během jara můžeme petrklíče z truhlíků přesadit na záhon. Při správném pěstování patří prvosenka mezi víceleté rostliny.

Přestože je prvosenka trvalka, některé hybridy jsou málo mrazuvzdorné. V zimě nejlépe přežívají druhy podobné barvou prvosence jarní rostoucí volně v přírodě (žluté, oranžové, bílé).

Pěstování v květináči

Již při nákupu si vybíráme rostlinu, která má dostatek poupat a začíná teprve kvést. Při pěstování prvosenky doma v květináči nebo truhlíku je ideální teplota 12 – 15 stupňů, takže je nevhodné ji dávat poblíž topení. Rostlinu zaléváme opatrně, abychom jí nepřelily. Doma prvosenka rychleji odkvétá. Pokud máme zahradu, je dobré ji tam po odkvětu umístit a pokud budeme mít odolnější druh, tak se můžeme příští jaro dočkat opět jejich pestrých květů.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *