Pěstování medvědice lékařské

Pěstování medvědice lékařské

Medvědice lékařská je ve volné přírodě v našich podmínkách velmi vzácná a chráněná rostlina. Běžně se s ní u nás nesetkáme, roste jen v několika málo oblastech většinou na rašeliništích, vřesovištích, ve světlých lesích nebo na skalnatých stráních. Jeden z jejích lidových názvů „polárníček“ napovídá o místě odkud pochází a kde přirozeně roste ve větším měřítku a to jsou severní arktické oblasti jako je například Grónsko. Protože je to u nás státem chráněná rostlina, ve volné přírodě se nesmí sbírat. Pokud se chceme věnovat pěstování medvědice lékařské, můžeme si zakoupit její sadbu v některém specializovaném zahradnictví.

Pěstování medvědice lékařské

Medvědice lékařská je vytrvalá drobná dřevina, patřící do čeledi vřesovcovitých. Rostliny preferují vlhčí, kyselejší, propustné půdy, dobře však snáší i půdy chudší, písčitohlinité i kamenité. Stanoviště pro pěstování medvědice lékařské může být slunné až polostinné. Medvědice se množí semenem nebo řízkováním. Při přesazování je citlivá na poškození kořenů. Vysazujeme ji do písčitohlinité půdy s přídavkem rašeliny, svědčí jí také smrková hrabanka s větším podílem jehličí, které působí kysele.

Medvědice tvoří poléhavé keříky, proto je vhodná jako půdopokryvná rostlina, můžeme ji pěstovat na skalkách, vřesovištích a podobně. Pokud chceme dosáhnout souvislejšího porostu, rostliny umisťujeme do hustšího sponu asi 30 x 30 cm. Je to stálezelený keřík s kožovitými listy, které se v létě sbírají pro jejich léčivé účinky.
 

Medvědice lékařská dorůstá do výšky maximálně 30 cm, její plazivé výhonky mohou být dlouhé někdy až 1 m. Na první pohled si ji můžeme splést s brusinkou, která je její příbuznu. Kvete v dubnu až květnu drobnými zvonkovitými květy v barvě bílé nebo slabě narůžovělé. Plodem jsou červeně zbarvené bobule, které začínají zrát na sklonku léta. Rostlina je plně mrazuvzdorná, snese i teploty klesající k -45 stupňům.

Související články:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *