Pěstování mařinky vonné

Pěstování mařinky vonné na zahradě

Mařinka vonná, jinak také nazývaná svízel vonný,  je vytrvalá bylina, kterou můžeme v přírodě nalézt nejčastěji v okolí dubových, bukových a habrových lesů. Na jaře se sbírá její nať, suší se a dále se používá jako lék či koření. V přírodě se bylinka množí sama, ale i pěstování mařinky vonné na zahradě si nejen pro její nenáročnost našlo své příznivce.

Pěstování mařinky vonné (svízele vonného)

Mařinka vonná je původně lesní bylinka, proto preferuje polostinná až stinná stanoviště a vlhčí humózní půdu. Dobře ozdobí skalku, ale i různá zahradní zákoutí. Rostlinu množíme semenem nebo dělením trsů. Výsev se provádí na podzim nebo v zimě od září do února, protože semínka musí během klíčení projít mrazem. Při pěstování mařinky vonné ze semen musíme být trpěliví, protože klíčení trvá 30 – 60 dní, někdy i déle.

Jednodušší způsob je na podzim rozdělit starší rostliny do menších trsů, které vysazujeme na vhodné stanoviště do vzdálenosti asi 25 cm od sebe. Mařinka kvete od května do června drobnými bílými kvítky, které příjemně voní. Nať mařinky se sbírá od dubna do června těsně před rozkvětem nebo na začátku kvetení. Suší se co nejrychleji, nejlépe umělým teplem do teploty 35 stupňů.
 

V lidové medicíně byla mařinka oblíbeným prostředkem při problémech s trávením, s močovými kameny, při vodnatelnosti a na pročištění krve. Má také zklidňující účinky, takže se používá na nespavost nebo při nemocech nervového původu. Pro její mírně narkotické účinky, se nesmí užívat dlouhodobě a je třeba dávat pozor na předávkování, jinak způsobuje bolesti hlavy a působí až omamně.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *