Pěstování macešek

Pěstování macešek na zahradě, v truhlíku a květináči

Maceška je takový malý barevný zázrak, který nás potěší svými květy v době, kdy toho ještě příliš moc nekvete. Je vyšlechtěná z volně rostoucí violky trojbarevné (violky rolní), kterou můžeme ve volné přírodě najít na loukách, mezích, úhorech, okrajích lesů a podobně. Je to odolná a nenáročná rostlina, proto je u nás pěstování macešek tak oblíbené. Existuje mnoho kultivarů lišících se barvou, velikostí a tvarem květu, dobou kvetení a počtem květů.

Rostliny většinou dorůstají do výšky 10 – 15 cm. Některé druhy dosahují výšky až 20 cm nebo vytváří převislé výhony, takže se dobře hodí do závěsných nádob, květináčů a truhlíků. Na zahradě se macešky často kombinují s jarními cibulovinami, (narcis, tulipán), jsou vhodné k olemování záhonů,  jejich pestrobarevnost dobře vynikne ve skupinové výsadbě.

Pěstování macešek na zahradě, v truhlíku a květináči

Maceška je okrasná rostlina, pěstovaná v našich zahradách podle druhu jako letnička, dvouletka či trvalka. Rozlišujeme asi 400 druhů, rostoucích na všech světadílech. U nás v zahradách se většinou pěstuje maceška zahradní ( Viola x wittrockiana) nebo violka rohatá (Viola cornuta) jako dvouletky.

Maceška má ráda slunnou polohu nebo polostín. Půda pro pěstování macešek by měla být humózní s dostatkem živin, vždy lehce navlhlá. Maceška ale nesnáší přemokření, ani delší sucho. Pokud chceme macešku pěstovat ze semen, tak výsev pro jarní kvetení provádíme v červnu a červenci předchozího roku, pro podzimní kvetení brzy z jara.

Rostliny jsou citlivé k zasychání, proto udržujeme výsev stále mírně vlhký. Semeno vzejde asi za deset dní. Při podzimním výsevu na zimu rostlinky lehce zakryjeme. Ve vyšších oblastech, je lépe provádět podzimní výsev do truhlíku. Ten uložíme přes zimu na chladné, světlé místo a rostlinky přesadíme na záhon až z jara.
 

Sazeničky se sází na záhon asi 10 cm od sebe, do padesáticentimetrového truhlíku vysazujme většinou 4 – 5 rostlin. Maceška dobře snáší přesazování i v době květu. Pokud rostliny pěstujeme v nádobách, doporučuje se na dno umístit drenážní vrstvu a macešky zalévat do podmisek. Nejjednodušší je koupit sazeničky předpěstované, kterých je na našem trhu mnoho druhů a barevných variet. Při dobré péči a správně zvoleném druhu macešky, nám mohou její květy dělat radost od jara až do podzimu.

Související články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *