Pěstování lnu setého

Len setý je jednoletá rostlina, pěstovaná k potravinářským, technickým a okrasným účelům. Historie pěstování lnu setého je opravdu bohatá. První zmíňky o jeho existenci pocházejí již z doby asi 7 000 let př. n. l. Do Evropy se dostal ale asi o 4 000 let později. U nás byl len využíván a pěstován dříve daleko více než v dnešní době. Jeho použití v textilním průmyslu z velké části nahradila bavlna. Dnes je s oblibou pěstován kvůli semenúm, které mají nedocenitelné účinky na náš organismus.
Pěstování lnu setého
Len setý je nenáročná rostlina známá svými plody – kulovitými tobolkami, obsahujcími lesklá semínka. Vyžaduje dobrou, sypkou půdu a mírné, vlhké podnebí. Půda určená pro pěstování lnu se na podzim musí dobře pohnojit chlévskou mrvou, jarní hnojení lnu škodí.
Len se seje brzy z jara a hned uválcuje. Jakmile rostliny vzejdou, je třeba dobře plít. Hustší sadba dává jemnější vlákna, řidší lepší semeno. Jeho vegetační doba je okolo 100 dní. Rostliny dorůstají přibližně do výšky 1 metru.
Len se sklízí, když začne žloutnout listí. Poseče se a nechá v panácích proschnout. Na plachtě se potom opatrně vymlátí. Len pro vlákno se sklízí hned po odkvětu bez možnosti získání lněného semene.
jen poznatek, či dotaz..
Máme v okolí domu pole .. ráno je bledě modré, potom na slunci tmavne. Kolem poledne začíná zelenat – bledě..a odpoledne na prudkém slunci je hodně zelené.. vypravila jsem se tam a zjistila, že je oseté lnem… On opravdu zavírá květy během dne a reaguje na intenzitu slunce?
Děkuji
Květ lnu ráno vykvete a ještě týž den večer uvadá. Myslím si, že barva pole může být závislá na tom, v jaké fázi se květ lnu přes den nachází.
Jitka