Pěstování lichořeřišnice

Pěstování lichořeřišnice

Lichořeřišnice je oblíbená dekorativní letnička, vhodná do truhlíku, květináče, na záhon i na skalku. Její lidový název kapucínka vznikl podle květů, které se tvarem podobají špičaté kápi. Pěstování lichořeřišnice je oblíbeno nejen pro její nenáročnost, ale také díky léčivým účinkům. Je právem nazývána přírodní antibiotikum. Mladé listy a výhonky lichořeřišnice se přidávají do salátů a dalších pokrmů.

Pěstování lichořeřišnice

Lichořeřišnice je u nás pěstována většinou jako jednoletá rostlina. Vyrůstá do výšky 20 – 30 cm, lodyhy plazivých druhů mohou dorůst do délky 2 – 3 m. Kvete od června až do mrazů. Stanoviště pro pěstování lichořeřišnice by mělo být chráněné, slunečné až polostinné, půda chudší ne příliš vyživená. Lichořeřišnici nepřihnojujeme, protože bychom podpořily rozvoj listové plochy a bujný růst na úkor kvetení.

Výsev pro předpěstování provádíme na jaře od března do dubna, do volné půdy vyséváme od konce dubna do června. Ještě začátkem léta můžeme vysít další semena, jenž nám zajistí delší kvetení. Před výsevem je doporučováno namočit semena ve vodě, pro rychlejší a lepší klíčení. Do jamky je vkládáme po dvou až čtyřech do sponu asi 20 x 20 cm. Doba klíčení se při teplotách nad 15 stupňů pohybuje od 10 do 15 dnů.

Lichořeřišnice roste velmi rychle, můžeme jí proto na zahradě použít jako půdopokryvnou rostlinu k zamaskování nevzhledných míst. Často se také sází do zeleninových záhonů, protože chrání ostatní rostliny tím, že na sebe přitahuje mšice. V půdě také odpuzuje hlísty a její velké listy zabraňují většímu zaplevelení.
 

Nejoblíbenější odrůdy jsou lichořeřišnoce větší a lichořeřišnice menší s květy v barvách žluté, oranžové, bílé, růžové, červené až po téměř hnědou. S dalších druhů je to lichořeřišnice hlíznatá, která vytváří hlízy a pěstuje se jako trvalka. Lichořeřišnice stěhovavá je velmi rychle rostoucí druh s malými roztřepenými květy ve žluté barvě, která se hodí k rychlému ozelenění pergol, plotů a podobně.

Související články:

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *