Pěstování levandule

Pěstování levandule na zahradě

Levandule je poměrně nenáročná rostlina a daří se jí téměř všude. Je to nejen ideální okrasná a aromatická bylina na zahradu, ale oblíbená je i díky svým prokazatelným léčivým účinkům. Vhodná je i k pěstování v květináčích, v různých nádobách nebo v truhlíku na balkóně. Do pěstování levandule se může pustit i naprostý začátečník, není to nic složitého.

Pěstování levandule

Levandule má ráda lehkou písčitou, propustnou půdu a slunnou polohu. Čím více slunce, tím více bude levandule vonět. Ze zálivkou musíme být opatrní, rostlina je na přílišné zavlažování háklivá. Lépe snese sucho, nežli přemokření. Levanduli lze pěstovat ze semínek, množit řízkováním nebo dělením starých trsů.

Výsev levandule provádíme na jaře do pařeniště. Semínka jen mírně zatlačíme, nezasypáváme je. Když nám sazeničky povyrostou asi na 10 centimetrů, provedeme výsadbu přímo na zahradě na záhon. Jednodušší a rychlejší je koupit si již hotovou předpěstovanou sazenici. V létě, pokud pěstujeme levanduli na záhonu, často ji okopáváme.

Aby se nám keříky pěkně rozkošatěly, ostříháme z jara levanduli asi na 1/3 její původní velikosti, ale jenom novější výhonky. Pokud bychom udělali řez až na staré dřevo, levandule by špatně obrážela.

Podruhé můžeme levanduli stříhat v srpnu po odkvětu, kdy odstraníme květ i se stonkem. Někdy se může stát, že nám vykvete ještě jednou. Květy jsou napodruhé drobnější a je jich méně.

Pokud máme své větší matečné rostliny, můžeme levanduli množit vegetativně řízkováním. V polovině jara ostříháme celé větvičky, z nichž uděláme řízky asi 10 cm dlouhé, které sázíme do substrátu vhodného na množení 4 – 5 cm hluboko, nejlépe do pařeniště. Výhonky by měly zakořenit do jednoho měsíce. Na zimu při větších mrazech bychom měly rostliny přikrýt chvojím.

Sběr a sušení

Květy levandule se sklízejí na počátku květu, za suchého počasí. Suší se na vzdušném a stinném místě, zavěšené v trsech nebo rozložené v tenké vrstvě.

Související články k příspěvku „Pěstování levandule“:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *